YASED Başkanlığına Seçilen Ayşem Sargın Kimdir?

YASED Başkanlığına ikinci kez Ayşem Sargın'ın seçilmesinin ardından merak edilmeye başladı. Peki Ayşem Şargın kimdir, nerelidir?

Güncel 26.09.2021, 22:14
YASED Başkanlığına Seçilen Ayşem Sargın Kimdir?

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) 39. ve 40’ıncı Genel Kurulu'nda yapılan seçim ardından YASED Başkanlığına ikinci kez Ayşem Sargın seçildi. Peki Ayşem Şargın kimdir, nerelidir?

Ayşem Sargın'ın yeniden başkanlığa seçildiği YASED Genel Kurulu’na gönderdiği yazılı mesaj ile hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: “YASED mensuplarının Türkiye’nin kalkınmasına, gelişmesine ve istihdamının artmasına verdiği katkıları yakından takip ediyorum. YASED’in, ülkemize daha fazla doğrudan uluslararası yatırım çekilmesi ve yatırımcılarımızın desteklenmesi gayesiyle yürüttüğü başarılı faaliyetleri takdirle karşılıyorum” 

YASED Başkanı Ayşem Sargın yaptığı konuşmada, “YASED olarak bizim önümüzdeki döneme yönelik vizyonumuz gayet net. Önceliğimiz, üyelerimizin faaliyetlerini dünya standartlarında, rekabetçi bir yatırım ortamında sürdürmeleri ve büyüme fırsatlarını değerlendirmeleri. Bu doğrultuda da ülkemizin uluslararası doğrudan yatırımlardan hak ettiği payı alabilmesi için, geçtiğimiz dönemde olduğu gibi önümüzdeki dönemde de kamu dahil tüm paydaşlarımızla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Ayşem Sargın’ın başkanlığında YASED’in yeni yönetim kurulu şöyle:

Aykut Ferah (Sicpa), Cengiz Eroldu (Tofaş), Daniel Korıoth (Bosch), Douglas Gerald Parks (Dowaksa), Ece Aksel (Fritolay), Engin Aksoy (Vodafone), Dr. Hüseyin Gelis (Siemens), Lars Hoffmann (DFDS Denizcilik), Levent Özbilgin (Microsoft), Mustafa Seçkin (Unilever), Osman Okyay (Kale Pratt& Whitney), Rami Atikoğlu (BASF), Selim Giray (Glaxosmithkline), Selim Güven (Acwa), Sinan Şahinbaş (QNB Finansbank), Tolga Gürkan (Allianz Sigorta), Uğur Z. Candan (SAP), Yasser Abdul Malak (Nestle), Zaur Gahramanov (Socar).”

Yönetim kurulu yedek üyeleri Şöyle:

İhsan Erbil Bayçöl (Enerjisa), Mete Konuralp (Tesa Bant), Kutay Kartallıoğlu (Carrefoursa), A. Kerem Çakır (Borçelik), Antoine Aoun (Oyak Renault), Cinzia Farise (Türk Prysmian), Yavuz Ölken (Axa Sigorta), Sinem Türüng (Metro Grossmarket), Burak Kılıç (UPS Hızlı Kargo), Maryame Mejdi Ep. Lahssini (Meridiam Altyapı Danışmanlık Hizmetleri), Karine Labaky (Sanofı Pasteur Aşı).”

Denetleme kurulu asil üyeleri şu isimler oldu:

Ethem Kutucular (EY Türkiye), A. Güneş Söğütlüoğlu (Deloitte Türkiye), Nesrin Tuncer (KPMG).

Denetleme kurulu asil üyeleri ise şu isimlerden oluştu:

M. Taylan Baykut (Mazars), Alp Çelikbilek (Akzo Nobel), Selim Taşo (Alliance Healthcare).”

Ayşem Sargın Kimdir?

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi pozisyonuna Eylül 2015'te atan Ayşem Sargın, Boeing'e katılmadan önce, GE Türkiye'nin Kamu İlişkileri ve Politika Direktörü olarak görev yaptı. Bu görevinde, tüm GE iş kollarının devletle ilişkilerini yönetti ve büyüme stratejisine yön veren Sargın, GE'den önce British Petroleum (BP) Türkiye'nin Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı, ve büyük bir doğalgaz boru hattının hayata geçirilmesini sağlayan bir uluslararası anlaşma üzerine çalıştı.

Özel sektöre geçişinden önce, 10 yılı aşkın süreyle Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğinde Kıdemli Ekonomi Danışmanı olarak görev yapan Sargın, enerji, havacılık, sağlık ve telekomünikasyon sektörleri başta olmak üzere, Türk- Amerikan yatırım ve ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi üzerine çalıştı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümünden 1992 yılında mezun olan Sargın, kariyerinin ilk yıllarında, Türk Eximbank'ın para piyasaları bölümünde görev yaptı ve ihracat finansmanı üzerine çalıştı.

Sargın, daha önce Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yaptığı Uluslararası Yatırımcılar Derneği'ne (YASED) Şubat 2019'da Başkan olarak atandı. Ayrıca, Amerikan Şirketler Topluluğu (ABFT) ve TED Ankara Koleji Vakfı Okulları Yönetim Kurulu üyesidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)