Yedek Subay Maaşları Ne kadar, Yedek Astsubaylığa Kimler Başvurabilir?

Yedek Subay Maaşları Ne kadar, Yedek Astsubaylığa Kimler Başvurabilir? şeklinde sorgulamalar yapılıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yeni askerlik sistemine dair açıklamala yapmasından sonra ne kadar maaş alacakları da merak edilmeye başladı.

Güncel 09.03.2019, 13:40 09.03.2019, 14:20
Yedek Subay Maaşları Ne kadar, Yedek Astsubaylığa Kimler Başvurabilir?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine dair açıklamalar yaptı.yedek astsubay ve yedek subaylığa kimler başvurabilecek, Yedek astsubay ve yedek subay maaşları ne kadar olacak? şeklinde vatandaşlar merak etmeye başladı.

Yeni askerlik sistemine dair detaylarmerak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistemine ilişkin müjdeyi daha önce paylaşmıştı. Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin detayları şema üzerinde anlatarak kısmen merakları gidermişti.

Askerlik sisteminde bedelli askerlik, yükümlü er ve erbaş, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik olacağı açıklamaları yapıldı. Yeni askerlik sisteminde detaylar ortaya çıktı. Peki, yedek astsubay ve yedek subaylığa kimler başvurabilir? ve ne kadar maaş alır?

Meslek Yüksekokulunu bitirenler için temel askerlik eğitim  2 ay olacak. yedek astsubay olarak 10 ay daha maaş alarak görev yapacaklar. toplam 12 aylık görev süresinin sonunda isterlerse terhis olabilecekler. İsterseler askerler astsubaylığa geçiş yapabilecek.

Üniversite mezunları da 2 ay temel eğitim alacak ve sonrasında 10 ay boyunca yedek subay olarak maaş alarak görev yapacak. Toplam 12 aylık sürenin sonunda bu kişiler isterlerse terhis olabilecek. Terhis olmak istemeyen yedek subaylar, subaylık kadrosuna geçiş yapabilecek.

LİSE MEZUNLARI ASKERLİK SİSTEMİ NASIL?

Lise mezunu gençler 1 ay temel askerlik zorunlu olacak. Belirli bir ücret ödeyenler bedelli askerliğe ayrılabilecek ve terhis olacak. Devam etmek isteyenler 5 ay daha görev yapacak. Bu askerler bu görevi esnasında harçlık adı altında bir ödeme alabilecek. Eğer 5 ay bitiminde devam etmek isterlerse 6 ay daha maaş alarak görev yapabilecekler. Daha sonra ise duruma göre sözleşmeli uzman er ve erbaş olabilecekler.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Bedelli askerlik ücreti "40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6" olarak hesaplanacak. Bu hesaplamaya göre şu anki tutar 31 bin 343 lira olarak görünüyor. Bu tutar her 6 ayda bir memur maaş zammına göre yeniden hesaplanacak.

YEDEK ASTSUBAY MAAŞLARI

Yedek astsubay maaşlarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklama geldikçe sizlere bildireceğiz.

.

.

Yorumlar (0)
15°
açık