Alexa

Yeleli Bozkurt'un O Şarkısı Rekor Kırıyor

Türk sanat tarihinde büyükten küçüge herkeste iz bırakan isimlerden Barış Manço ölümünün 18. yıldönümünde rahmetle anılıyor.

banner327

Barış Manço ölümünün 18. yıldönümünde anılıyor. 1 Şubat 1999 tarihinde hayatını kaybeden Barış Manço şarkılarıyla yaşatılıyor.

YELESİZ BOZKURT OLUR MU?

Barış Manço, Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'le de unutulmaz bir diyalog yaşamıştı.

Barış Manço; Türkçü, Milliyetçi olduğunu ve sonunda kadar öyle kalacağını belirtmişti. Bunun üzerine Alparslan Türkeş, Barış Manço'nun bu konuşmasından etkilenmiş ve Barış Manço'ya bir haber göndermişti: "gel yanımıza beyaz bozkurt sen de bizdensin, ama saçını kestir de gel..."

Barış Manço, Alparslan Türkeş'e cevap verir: "Başbuğum, her zaman yanınızdayım ama şunu unutmayalım bozkurt hiç yelesiz olur mu?

Barış Manço, bu cevaptan sonra Türk milliyetçileri arasında 'Yeleli bozkurt' olarak tanınır.

ŞU AN BARŞI MANÇO'NUN 'HAYIR' ŞARKISI REKORA KOŞUYOR

Barış Manço'nun 'hayır' şarkısı da, sosyal medyada günün en çok paylaşılanları arasında yerini aldı. Başkanlık sistemine karşı olan yüzlerce sosyal medya kullanıcı, Barış Manço'nun 'hayır' şarkısını paylaştı.

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

2 Ocak 1943 tarihinde  İstanbul'da doğdu. Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin...Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi'nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana,Türk Sanat Dünyası'nın kilometre taşlarından biri olarak grubu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte Türkiye'de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi. Bestelediği 200'ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe'ye çevrilerek, kendisi ve/veya başka sanatçılar tarafından da seslendirildi.

YORUM EKLE