Yeni Anayasa Hazırlanması Milli Bir Görevdir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Yeni Anayasa" tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Güncel 05.05.2021, 21:37
Yeni Anayasa Hazırlanması Milli Bir Görevdir

 "Yeni Anayasa" tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Anayasa hazırlanmasının artık herkes için milli bir görev olduğuna dikkat çekti.

Anayasa değişikliği konusu güncel politik tartışmaların üzerinde değerlendirilmelidir

"Ülkemizi 21. yüzyılın koşullarına hazırlayan, Türkiye’mizi devletimizin kurucusu büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine taşıyan, Türk milletinin kültür zenginliğini yansıtan ve koruyan, temel hak ve hürriyetleri tam manasıyla teminat altına alan ve özellikle milli mutabakatla vücut bulan bir Anayasa hazırlanması artık herkes için milli bir görevdir." ifadelerine yer veren Talip Geylan açıklamasını şöyle devam ettirdi; "Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüyle birlikte yeni bir çağın miladına şahitlik edecek yeni Anayasamız, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesi ve değerlerini büyük bir hassasiyetle muhafaza etmeli, üniter milli devlet niteliğini ve milli kimliği tayin eden temel ilkeleri ısrarla vurgulamalıdır." 

Siyasi partilerin ve milletvekillerinin Türk milletinin beklentilerini ve 21. yüzyılın gerekliliklerini karşılayan yeni Anayasa hususunda uzlaşma kültürü içerisinde olması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Talip Geylan, "Anayasa değişikliği konusu güncel politik tartışmaların üzerinde değerlendirilecek ve tam bir uzlaşmayla gerçekleştirilmesi gereken bir husustur." dedi.

Anayasa hazırlanması artık herkes için milli bir görevdir.

Anayasa değişikliği, Türkiye'de her dönem siyasetin öncelikli iştigal konularından olduğunu, hatta 1982 Anayasası bugüne kadar 19 defada 184 kez olmak üzere değişikliğe uğradığını hatırlatarak, "tüm bu değişikliklere rağmen, beklentileri karşılayacak şekilde sivil nitelikli, toplumun her kesimini kapsayan ve geniş bir katılımı yansıtan anayasa ihtiyacı karşılanamamıştır." diyerek şunları söyledi;

"Ülkemizi 21. yüzyılın koşullarına hazırlayan, Türkiye’mizi devletimizin kurucusu büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine taşıyan, Türk milletinin kültür zenginliğini yansıtan ve koruyan, temel hak ve hürriyetleri tam manasıyla teminat altına alan ve özellikle milli mutabakatla vücut bulan bir Anayasa hazırlanması artık herkes için milli bir görevdir."

Milli kimliği tayin eden temel ilkeler ısrarla vurgulanmalıdır

Talip Geyla,n değerlendirmelerini şöyle devam ettirdi; "Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüyle birlikte yeni bir çağın miladına şahitlik edecek yeni Anayasamız, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesi ve değerlerini büyük bir hassasiyetle muhafaza etmeli, üniter milli devlet niteliğini ve milli kimliği tayin eden temel ilkeleri ısrarla vurgulamalıdır. Bu minvalde TBMM’de temsil edilen siyasi partilerimizin ve milletvekillerimizin, Türk milletinin beklentilerini ve 21. yüzyılın gerekliliklerini karşılayan yeni Anayasa hususunda uzlaşma kültürü içerisinde sorumluluk alacaklarına inanıyorum."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)