Yeni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay oldu. Peki Fuat Oktay kimdir? Fuat Oktay daha önce hangi görevlerde bulundu? Fuat Oktay hangi okuldan mezun oldu

Güncel 09.07.2018, 23:44
Yeni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında kbineyi açıkladı. Fuat Oktay ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak açıkladı.

FUAT OKTAY KİMDİR?

1964 yılında Yozgat doğan Oktay, 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü’nden mezun oldu.1990 yılında, ABD’de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nden işletme ve imalat mühendisliği alanlarında yüksek lisans ve  endüstri mühendisliği alanında ise doktora yaptı.

Beykent Üniversitesi’nde Dekan

2000’li yılların başında Türkiye’de yaşanan ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yapan Fuat Oktay, hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulundu. Oktay, bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi.

TÜRK HAVA YOLLARI

Fuat Oktay, 2008-2012 yılları arasında havacılık sektöründe bulundu.Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojileri, Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Oktay, THY bünyesinde çeşitli ortak girişim projelerini hayata geçirdi ve DEİK, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

RİSK ve KRİZ YÖNETİMİ

 2012 – 2016 tarihi arasında Başbakanlık AFAD Başkanlığı görevini yürüten Fuat Oktay, Çeşitli sektörlerde uzmanlaştığı risk ve kriz yönetimi alanlarını, afet ve acil durum yönetimi konularında etkin bir şekilde uygulayarak birçok uluslararası kuruluş ile iş birliği içerisinde çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına koordine etti.

Kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hamleleri

Oktay, 19 Haziran 2016 tarihinden itibaren Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü. Oktay, Suriye sınırındaki terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları kapsamında kurumları arası koordinasyon görevini üstlendi.. Yine aynı dönemde, kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hamleleri gibi pek çok çalışmada yer alan  Oktay, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olup 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)