Alexa

Yeni Kabine'de Mustafa Varank kimdir?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Mustafa Varank, Yeni kurulan kabinede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirildi.

Yeni Kabine'de Mustafa Varank kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki yemin töreninin ardından yeni kabinede yer alacak isimleri açıkladı. Vatandaşlar yeni kabinede yer alan bakanların kim olduğunu merak etmeye başladı. Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirildi.

Mustafa Varank kimdir?

Varank, 1976 yılında Trabzon'un Of ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Yedikule İlkokulunda, orta öğrenimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde okudu.. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun olan Mustafa Varank,  Tallahassee Community College'da Ağ Hizmetleri Teknolojisi alanında eğitim aldı. Diğer yandan, Florida State Üniversitesinde uzman ve araştırmacı olarak görev yapan Varank, Yüksek lisansını Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde tamamladı. 

Yurt dışındaki eğitim ve çalışmalarını 2005 yılında bitirip Türkiye'ye dönen Varank, Başbakanlık'ta çalışmaya başladı. 2011'de Başbakan Başdanışmanlığı görevine getirilen Varank, Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden biri olarak Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle 2014'te Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi.

Varank, Erdoğan'a kurulan böcek kumpasının ortaya çıkartılmasında önemli rol oynadı. 15 TemmuzDarbe girişiminde, Yıldız Teknik Üniversitesinde bölüm başkanı olarak görev yapan ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, darbeci teröristler tarafından Şehzadebaşı'nda şehit edildi.

İyi derecede İngilizce bilen Mustafa Varank evli ve iki çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 00:24
YORUM EKLE