Yeni Korona Virüs Yasakları Geldi. Bütün İllerde Sokağa Çıkmak Yasak mı?

Korona virüs salgınında hasta sayısı son günlerde rekor üstüne rekor kırarken yasaklar yeniden geldi. Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısında Bilim Kurulu’nda alınan tavsiye kararları görüşülerek hafta sonları için yeni kararlar alındı.

Güncel 17.11.2020, 19:54 17.11.2020, 20:33
Yeni Korona Virüs Yasakları Geldi. Bütün İllerde Sokağa Çıkmak Yasak mı?

Korona virüs salgınında hasta sayısı son günlerde rekor üstüne rekor kırılırken, bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısında Bilim Kurulu’nda alınan tavsiye kararları görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısında alınan kararları açıkladı. Buna göre yeniden hafta sonları sokağa çıkma yasağı geldi.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Şimdiye kadar 1 milyon 300 bin kişinin hayatına mal olan korona virüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bu salgının önüne geçecek kesin bir çare kalmadığını aşı çalışmalarında gelişmeler yaşandığına dikkat çektiği açıklamada, "Yeniden tırmanışa geçen hasta ve vefat sayıları yeniden artışa geçti. Ülkemizde de başta İstanbul ve diğer şehirlerimizdeki hasta ve vefat sayıları artışına dikkat etmemiz gerekiyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet ederek bu dalgayı atlatacağız. Şayet salgının seyri böyle devam ederse, hepimizin canını sıkan tedbirler yeniden gündeme gelir. Kısa çalışma ödeneğinden sosyal yardımlara kadar milletimizin yanındayız. Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi nedeniyle daha fazla hassasiyet için katkı bekliyoruz. Yaşanan sıkıntıların elbette farkındayız. Bu salgın illetinden bir an önce kurtulup, hedeflerimize daha fazla odaklanmamız gerekiyor. " dedi.

YENİ TEDBİRLER ve SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri arasında 10 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkılmayacak. Alışveriş merkezleri, berberler, saat 10.00- 22.00 arasında çalışacak. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek. Restoranlar paket servisi haricinde hizmet vermeyecekler. Sigara içme yasakları sürecek. İl Hıfzıssıhha Kurulları bu sınırlamayı sürdürebilecek. Kamu ve özel iş yerlerinde esnek uygulamalara hassasiyet gösterilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer alacak. dedi.

Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10 ve 20 arası sokağa çıkmak kısıtlanacak.

65 yaş üstü için uygulanan sokak kısıtlaması 20 yaş altı içinde geçerli olacak.

Restoran, berber gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10 ve 20:00 arasında olacak.

Restoran ve kafelerde paket sistemine geçilecek.

Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmayacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu