Alexa

Yeni Yılda Merdivenaltı Gıdalara Dikkat

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılbaşı sofraları için hazırlıkların başladığı bu günlerde vatandaşlarımız nereden ne aldığına çok dikkat etmeli.

Yeni Yılda Merdivenaltı Gıdalara Dikkat

Yılbaşı sofraları için hazırlıkların yapıldığı günlerde merdivenaltı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşı sofraları için hazırlıkların başladığı bu günlerde vatandaşlarımız nereden ne aldığına çok dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Payandöken, Yoğun bir alışveriş trafiği olacağı için merdivenaltı sağlıksız ve ucuz yiyeceklerin satışı da bir hayli arttığını, yeni yıla hastanede ve sağlığını kaybetmek istemeyen vatandaşların güvenilir alışveriş için merdivenaltı yiyecek ürünleri yerine güvendiği esnafı tercih etmesini söyledi. 

Yılbaşında Sağlıksız yiyeceklere dikkat

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni yıla sayılı günler kala o günkü sofralar için şimdiden hazırlıklar başladı, alışverişler yapılıyor. Bu alışveriş listesinin içinde kuruyemiş, şekerleme, çikolata, hindi, meyve gibi birçok gıda ürünü mevcut. Aynı zamanda evlerimizi, ağaçlarımızı süsleyen süsleme ürünleri de çok revaçta. Fakat özel günlerde bu ürünlere rağbet de arttığından, kalitesiz, kanserojen madde içeren, Uzakdoğu ürünleri gibi ucuz olan aynı oranda piyasaya çıkıyor. Merdivenaltı diye tabir edilen bu sağlıksız gıda ve süs ürünleri asla tercih edilmemeli. Yeni yıla hastanede, sağlığından olmuş bir şekilde girmeyi kimse istemez. Yalnızca ucuz diye alerji ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek süsleme ürünleri ya da ucuz diye bayat ve eski kuruyemiş ürünleri gibi gıda ürünleri alınmamalı” diye konuştu.

KALİTELİ VE GÜVENİLİR ALIŞVERİŞ İÇİN YILBAŞINDA DA ESNAFIMIZ TERCİH EDİLMELİ

Yılbaşı sofralarını güvenli ürünlerle donatmak için esnafın tercih edilmesi gerektiğine dikkati çeken Palandöken, “Merdivenaltı ürünler, ucuz ve kalitesiz yiyecek ve içecekler yerine güvenilir ve kaliteli alışveriş için esnafımız tercih edilmeli. Çünkü denetimi yapılmamış merdivenaltı ürünlerin aksine esnafımız gerekli denetimleri yapılmış, hijyen kurallarına uygun olarak satış yapar. Aldığınız kuruyemişin taze, meyvenin kaliteli, süs eşyalarının sağlığa uygun olanının alınması ailemizin ve dostlarımızın sağlığını tehlikeye atmamak için tek şarttır. Esnafımız kendi yemediğini veya kullanmayacağı bir ürünü zaten vatandaşa satmaz. Yeni yıla içimiz rahat girmek için hazırlıklarını tamamlamış ve müşterisini bekleyen esnafımızdan alışveriş yapılmalı. Yalnızca göz boyamak ve satışları artırmak için fiyatlarının düşük tutulduğu ürünlerden kaçılmalı” şeklinde söyledi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 15:23
YORUM EKLE