Zekeriya Öz için tutuklama kararı veren hukukçuya yeni görev

Ergenekon, Balyoz ve Tahşiye davalarına bakan hakim ve savcıları soruşturan isim olan Yunus Nadi Kolukısa, HSYK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Güncel 06.05.2016, 23:12 03.12.2021, 23:38
Zekeriya Öz için tutuklama kararı veren hukukçuya yeni görev

Ergenekon, Balyoz ve Tahşiye davalarına bakan hakim ve savcıları soruşturan isim olan Yunus Nadi Kolukısa, HSYK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Türkiye’nin son dönemdeki birçok soruşturmasına imza atan Yunus Nadi Kolukısa, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Yunus Nadi Kolukısa’nın ismi özellikle Ergenekon ve Balyoz Davaları gibi büyük davalara bakan savcı ve hakimlerle ilgili soruşturmayı yürütmesiyle Türkiye gündeminde geniş yer bulmuştu. Hatta bu soruşturmaların biri sebebiyle Ergenekon ve Balyoz davalarının savcı Zekeriya Öz için tutuklama kararı çıkartan hukukçu olarak gündemde hayli yer bulmuştu.

Dershaneler tartışmasıyla alevlenen ve daha sonrasında 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarıyla zirve yapan Paralel Yapı operasyonlarındaki hakim ve savcılar için açılan soruşturmaları da yürüten kişi Yunus Nadi Kolukısa’ydı.

2005 yılında adalet müfettişliğine atanan Yunus Nadi Kolukısa, 2011 yılında Yargıtay Cumhuriyet savcılığı görevine getirilmişti. Kolukısa, son olarak geçtiğimiz Nisan ayında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başmüfettişi olarak görevlendirilmişti. Türkiye’nin gündemini uzun süre meşgul eden ve devlet içinde devlet türünden yapılanmaların uzmanı olan Yunus Nadi Kolukısa, “Terör örgütü üyeliği ve organize suç örgütü üyeliği gibi suçlamalar ve uydurma isimlerle dinlenen ünlüler için kumpas hazırlıklarının yapıldığı da anlaşılmıştı. Siyasetçi, gazeteci, işadamı ve bürokratlardan oluşan dinlenenler listesi bir hayli kabarıktı. Bu listeyi ortaya çıkaran isim yine Yunus Nadi Kolukısa’ydı. HSYK Başmüfettişliği görevi sırasında ortaya çıkardığı bu kumpas hazırlığı ilk değildi son da olmadı. Yunus Nadi Kolukısa’nın yaptığı soruşturma neticesinde birçok insanın itibarsızlaştırılması için emniyetin ve mahkemelerin kullanıldığı anlaşılmıştı. Büyük bir kısmı karara bağlanmış bu davalarda onlarca isim mahkumiyet almıştı. Yapılan itirazlar ve HSYK’nın soruşturması sonucunda söz konusu onlarca isim teker teker beraat etti. Bu davaların bir kumpas olup olmadığını soruşturan Yunus Nadi Kolukısa, yaptığı son araştırmayla 2008-2009 yılları arasında ünlü isimlerin dinlenerek kayıtlarının arşivlendiği sonucuna varmıştı. HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa’nın yürüttüğü soruşturma neticesinde yapılan dinlemelerin, dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in talebi üzerine gerçekleştiği de ortaya çıkmıştı. Ali Fuat Yılmazer’in hazırlığını yaptığı ve savcılar tarafından verilen kararlarda, bazı ünlü isimlerin sadece telefon hatlarının dinlenilmesiyle yetinilmemiş, telefon cihazının da dinlemeye alındığı ortaya çıkmıştı.

HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa, Ergenekon davasına bakan eski özel yetkili İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Hasan Hüseyin Özese, üye hakimler Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu, Fatih Mehmet Uslu ve Ercan Fırat hakkında inceleme yapmıştı. Kolukısa'nın dinlediği Ergenekon avukatlarını da soruşturma ve yargılama aşamasında hâkimlerin sistematik olarak birçok hukuksuz karar ve uygulamaya imza attığını ileri sürerek, haklarında soruşturma yapılmasını talep etmişti.

Geçtiğimiz aylarda Malatya İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin organize ettiği bir konferansa katılan HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa, “Toplumun en alt kısmından en üst kısmına kadar ‘ben de dinleniyor muyum' imajı oluşuyorsa toplum için büyük bir hasardır. Bunu el birliği ile düzeltmemiz gerekiyor. Türkiye'de önleme ve adli dinlemeler hususu çok karıştırılıyor. Bunun sebebi bazı düzenlemeler sırasında bu hususun tam ve açık bir şekilde düzenlenmemesinden kaynaklandığını söyledi. Toplumda herkes dinleniyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Tabi bu durum son derece rahatsız edicidir. Bir defa bu anayasamızda da belirtildiği üzere haberleşme özgürlüğüne aykırıdır. İnsanımız doğal olarak haberleşme hürriyetine saygı duyulmasını istiyor. Türkiye'de son bir yıldır yaşanan bu konular hakkında HSYK tarafından bana soruşturma görevi verildi. Bu husus oldukça önem arz ediyor. Ne yazık ki uygulamadaki en büyük sorunumuz kanunun yeterince uygulanmamasıdır. Kanun uygulanmadığı zaman da çok ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Ülkemiz ve toplumumuz açısından ağır müeyyidelerle karşı karşıya kalıyoruz.” demişti.
YUNUS NADİ KOLUKISA KİMDİR?

Malatya İli Yeşilyurt ilçesinde 1972 yılında dünyaya gelen Yunus Nadi Kolukısa, sırasıyla Derme İlkokolu, Atatürk Ortaokulu ve Turan Emeksiz Lisesi'ni bitirdi. Daha sonra Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun oldu. 1994 yılında hakim adaylığına başlayıp sırayla Başyayla, Karaman, Horasan, Erzurum, Dursunbey ve Balıkesir Cumhuriyet savcılıklarında bulundu. 2005 yılında adalet müfettişliğine atanan Yunus Nadi Kolukısa, 2011 yılında Yargıtay Cumhuriyet savcılığı görevine getirildi. Kolukısa'nın son olarak 2015 yılı Nisan ayında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başmüfettişi olarak ataması yapıldı.

2016 Mart ayında HSYK (Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Yorumlar (0)