Zeytin Dalı Harekâtı (4. gün) Neler Oluyor?

Zeytin Dalı Harekâtı'nda 4 günlük hedefe 2 günde ulaşıldı. Bu Operasyonda 7,5 kilometrelik alan teröristlerden temizlendi. Harekâtta yüzde 70-75 oranında millî ve yerli mühimmat kullanıldı.

Güncel 23.01.2018, 10:49 23.01.2018, 12:56
Zeytin Dalı Harekâtı (4. gün) Neler Oluyor?

Suriye'nin Afrin bölgesine başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı'nda 4 günlük hedefe 2 günde ulaşıldığı belirtildi. 7,5 kilometrelik alan teröristlerden temizlendiği ve Harekâtta yüzde 70-75 oranında millî ve yerli mühimmat kullanıldığı ifade edildi. MİT ise hedeflerin tam isabet belirlenmesi, güncellenmesi ve takibi konusunda destek sağladığı belirtildi.

TSK'dan yapılan açıklamalarda Zeytin Dalı Harekâtı planlanandan çok daha hızlı ilerliyor. Normal şartlarda 4 günde ulaşılması planlanan hedeflere, teröristlerin kaçmasıyla birlikte 2 günde ulaşılmış oldu. TSK ve ÖSO unsurları, ilerledikleri noktalarda ciddi bir direnişle de karşılaşmadı.

zeytin dali operasyonunda neler oluyor

Mehmetçik ve ÖSO’nun karadan ilerleyişi sayesinde 3. gününde 7.5 kilometrelik alan terörden temizlendi. Suriye’nin Rasulayn bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca açılan ateş sonucu Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir asker hafif yaralandı. Sınırda konuşlu TSK birlikleri, terör hedeflerini ateş altına aldı. Son 24 saatte binden fazla kadın ve çocuğun bölgeden ayrıldığı öğrenildi.

YERLİ SİLAH

Harekâtta yüzde 70-75 oranında milli ve yerli mühimmat kullanıldı. Hedefler gururumuz yerli silahlarla imha edildi ve edilmeye devam ediyor. Fırtına obüsleri, Cirit füzeleri, hassas güdümlü Kit’ler, PYD ve DEAŞ terör yuvalarını yerle bir etti. Operasyona katılan komandolar milli Piyade tüfeği MPT-76’yı kullandı.Özellikle yerli İHA’nın kullanılması görüntü ve istihbarat alımında büyük kolaylık sağladı.

sehidimizin vasiyeti

MİT DE SAHADA

MİT, Zeytin Dalı Harekâtı’nda TSK’ya vurulacak hedefler gösterdi. Afrin içinden çekilen görüntüler ve uydu istihbaratını analiz eden MİT, terör örgütünün haberleşme ağını da dinledi. TSK’ya hedef listesi hazırladı. MİT ve TSK, ÖSO birliklerinin harekât içinde yönlendirilmesi ve koordinasyonu konusunda da birlikte çalışıldı.

HALKTAN DESTEK GELİYOR

Hatay’da bir grup vatandaş Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Afrin operasyonunda görev alan askerlere destek olmak amacıyla konvoy düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından milyonlar “Zeytin Dalı Harekatı”na gönüllü asker olarak katılmak için askerlik şubesine ve jandarma komutanlığına koştu. Özellikle Ülkü Ocakları tarafından yapılan organizasyonlarda ve açıklamalarda  çeşitli etkinlikler ile TSK' ya destek veriliyor.

YENİ CEPHE AZEZ

Zeytin Dalı Harekâtı’nın 3’üncü gününde terörist PYD/PKK’nın işgalindeki Afrin’in doğusundaki Azez’den de operasyon başlatıldı. Azez’e komando birlikleri yüklü mühimmatlarla beraber giriş yaprı ve cephelerdeki yerlerini aldı. Komandoların da Azez’e girişiyle TSK bölgedeki konuşlanmasını başlattı.

BURSEYA’DA YOĞUN ÇATIŞMA OLUYOR

TSK’ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı’nda yuvalanan terör hedeflerini vurdu. Terör örgütü, Burseya Dağı’nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez’e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef aldı. Çatışmalar gece boyunca dağın eteklerinde sürdü. Sınırdaki topçular da dağı ateş altına aldı.

Burseya’nın teröristlerden temizlenmesiyle Türkiye sınır hattı ile birlikte Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillerin güvenliğine yönelik tehditler azalmış olacak. Bu arada, sınır hattındaki TSK birlikleri de Cinderis beldesinde Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK mevzilerini topçu atışına tutuyor. ÖSO mensuplarının da araçlarla kamplardan çıktığı, tam yüklü mühimmatlar ile sınır bölgesine gittikleri belirtildi.

SINIRSIZ KALLEŞLİKLER REYHANLIYA ROKET

PKK’lılar Suriye tarafından Hatay’ın Kırıkhan ilçesine havan mermisi attı. TEDAŞ işçisi Şahin Elitaş şehit düştü. 2 ÖSO mensubu hayatını kaybetti. Kilis ve Hatay’ın Reyhanlı ilçesine, operasyon boyunca, toplam 19 roket isabet etti. 17’si Suriyeli 54 kişi de yaralandı. Reyhanlı’da roketlerin isabet ettiği bölgede ise 15 araç, 4 mesken ve 10 iş yeri hasar gördü.

Yorumlar (0)