Zeytin Dalı Harekâtı 9’uncu Günü, Neler Oluyor?

Afrin'de teröristler köşeye sıkıştı. Etekle Türk Askerinden kaçmaya çalışan teröristleri kadın elbisesi giyerek kendilerini gizlemeye çalışıyor.

Güncel 28.01.2018, 11:03 13.12.2020, 22:00
Zeytin Dalı Harekâtı 9’uncu Günü, Neler Oluyor?

TSK tarafından Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı 9’uncu günü. Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri zorlu hava şartlarına rağmen ilerliyorlar. Gülbaba mevkiinde çatışmalar, karşılıklı iki köy arasında devam ediyor. Dünkü hava harekâtında 6 hedef imha edildi. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi ile Suriye’nin Rasulayn kenti arasındaki sınır hattında mevzi kazan PKK/YPG'li 10 kişilik terörist grubu etkisiz hâle getirildi.


Köşeye sıkışan PYD/PKK'nın sözde yöneticileri yeni provokasyon arayışı içinde. Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, örgütün sözde yöneticileri, provokasyon ve kamuoyunu yanıltma girişimleri kapsamında örgüt mensuplarına sivil kadın elbisesi veya normal elbise giydiriyorlar. TSK'nin ilerleme istikameti üzerindeki köy ve kasabalarda evlerin bir kısmını boşaltarak buralarda savunma yapmaları yönünde talimat veriyor.

Bölge halkını canlı kalkan olarak kullanmaya çalışıyorlar. Bu Planları tutmayınca yeni hesaplar peşine düşen terör örgütü masum insanlara yönelik bombalı eylemler yapıyor. Bunları TSK'nin gerçekleştirdiği yönünde kara propaganda faaliyetinde bulunma arayışı içinde olduğu yönünde bilgiler alınıyor.


TSK'dan yapılan açıklamada; harekât kapsamında şu ana kadar 382 hedefin imha edildiği ve 447 terör örgütü PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristin etkisiz hale getirildi belirtildi. Teröristlerle girilen çatışmalarda ise 5 askerin şehit olduğu, 41 askerin de yaralandığı bilgili verildi. Harekâtta, 15 ÖSO mensubunun şehit olduğu, 28 ÖSO mensubunun da yaralandığı kaydedildi.

ABD 'SİLAH YOK' DİYOR...


Öte yandan Ankara’nın telefon diplomasisi de devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster Herbert ile telefonda görüştü. Görüşmede, Zeytin Dalı Harekâtı, iki ülke ilişkilerinin ele alındı ve ABD’nin artık PYD/YPG'ye silah vermeyeceği hususu teyit edildi.

2 kahraman askerimiz daha şehit


Zeytin Dalı operasyonu kapsamında çatışmada 2 askerimiz şehit oldu, 11 askerimiz de yaralandı. Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan’ın acı haberi Ümraniye’deki baba ocağına ulaştı. TSK, aynı çatışmada ÖSO'dan da 2 askerin şehit oldu. 4 askerin de yaralandığını bildirdi. Gün içerisinde 53 terörist öldürüldü.

TSK’dan yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetleri tarafından gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekatıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 42 hedef imha edilmiştir. Harekata katılan 22 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir” şeklinde ifade edildi.

Yorumlar (0)
banner442