Alexa

1 Mayıs görev kartları yasaklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) İstanbul Valiliği ile mutabakata vararak sarı basın kartı olmayan gazeteciler için 1 Mayıs’ta kullanılmak üzere hazırlattığı kartlara yasak geldi.

1 Mayıs görev kartları yasaklandı
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) İstanbul Valiliği ile mutabakata vararak sarı basın kartı olmayan gazeteciler için 1 Mayıs’ta kullanılmak üzere hazırlattığı kartlara yasak geldi.

TGC’den yapılan açıklamada, başlangıçta gazetecilerin listesinin Cemiyet’te kalacağı yönünde anlaşmaya varıldığı ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bu liseye istediği belirtildi, “Bu talep yönetim kurulumuzca uygun görülmemiştir.” denildi. 

TGC, Valilik ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile görüşme yaparak, yalnızca 1 Mayıs’ta kullanılmak üzere sarı basın kartı olmayan gazeteciler için kart çıkardı. Görüşmede, kart çıkarılacak gazetecilerin bilgilerinin Cemiyet’te kalacağı konusunda mutabakata varıldı. Ancak 1 Mayıs’a yaklaşırken Valilik fikir değiştirip, listenin emniyete gönderilmesini istedi. Cemiyet ise bu duruma karşı çıktı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Valilik ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız toplantıda yalnız 1 Mayıs günü geçerli olacak kartın verildiği gazetecilerin listesinin TGC'de
olacağı, sahada gazetecilerle güvenlik güçleri arasında bir sorun yaşanırsa TGC'ye başvurulacağı konusunda ortak karara varılmıştı. Ancak bu hafta İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından kart verdiğimiz gazetecilerin listesi ısrarla talep edilmiştir. TGC Yönetim Kurulu birçok olayda olduğu gibi 1 Mayıs konusunda da gazetecilere makul şüpheli olarak davranılmasının yanlışlığını ifade ederek bu listeyi Emniyet Müdürlüğü ile paylaşmama kararı almıştır.” denildi. 

TGC’nin yazılı açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Bu konu İstanbul Valisi Vasip Şahin'in 17 Mart 2015 günü TGC’ye yaptığı iade-i ziyarette gündeme gelmiştir. Toplantıda Vali Vasip Şahin ile birlikte TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir ile Vali Basın Danışmanı Oğuz Gül bulundu. Toplantıda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti; muhabir, foto muhabiri, kameraman ve canlı yayın ekiplerinin toplumsal olaylarda güvenli koşullarda çalışabilmesi için bir kart düzenlenebileceğini belirtti. Bu görüşme kapsamında öncelikle fiilen gazetecilik yapan ancak sarı basın kartı taşımayan gazetecilerin 1 Mayıs'ta rahat çalışabilmelerini sağlamak için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanacak bir kart verilmesi kararlaştırıldı.

Bu konuda 23 Mart Pazartesi günü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, İstanbul Valiliği Basın Danışmanı Oğuz Gül ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Hasan Cevher ile bir görüşme yaptı. Toplantıda başvuran gazetecilerin listesinin TGC’de olacağı, 1 Mayıs’ta gazetecilerle polis arasında bir sorun yaşanırsa TGC ile bağlantı kurulacağı konusunda ortak karara varıldı.

TGC Valilik ile yapılan görüşmenin ardından medyaya bir duyuru yaptı. Yararlanmak isteyen medya kuruluşları 1 Mayıs olaylarını izleyecek sarı basın kartı bulunmayan gazetecilerin isimlerini, fotoğraflarını, vatandaşlık kimlik numaralarını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne bildirdi.

486 GAZETECİYE 1 MAYIS GÖREV KARTI DAĞITILDI

Kart başvuruları, yayın organlarının künyesinde yer alan yayın yönetmeni, sorumlu yazı işleri müdürleri ve haber müdürlerinden birinin imzasıyla yapıldı. Kişiye özel hazırlanan fotoğraflı 486 kart medya kuruluşlarının TGC’ye bildirdikleri kişilere imza karşılığı teslim edildi.

Daha sonra İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 22 Nisan'da yazılan bir yazı ile “sarı basın kartı, TGC'nin 1 Mayıs Görev Kartı ile
Kurumların Tanıtım Kartlarını” taşıyan gazetecilerin rahat çalışabilmesi için güvenlik güçlerinin bilgilendirilmesi talep edildi.

Ancak 1 Mayıs Görev Kartı isteyen gazetecilerin listesinin baştan TGC'de olacağı konusunda karşılıklı bir karara varılmasına rağmen bu karar yokmuş gibi davranılarak ısrarla liste Cemiyetten istendi.

Bu durum üzerine son olarak 30 Nisan Perşembe günü saat 12.00’de Emniyet’ten sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı ile bir görüşme yapılmıştır. Görüşmede 29 Nisan akşamı Valilikte yapılan 1 Mayıs Güvenlik Toplantısı’nda Emniyet ve İstihbarat yetkililerinin kart verilen gazetecilerin listesini özellikle incelemek için istedikleri belirtilmiştir. Ancak bu listenin verilmemesi halinde yalnızca sarı basın kartlarının geçerli olacağı vurgulanmıştır. Bu durumda 1 Mayıs Görev Kartları kullanıma girmeden yasaklanmıştır. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne güvenerek kimliklerini, fotoğraflarını gönderen meslektaşlarımızın güvenlerini boşa çıkaramazdık. Dolayısıyla hazırlanan listeyi vermemekte ısrar ettik. Üzülerek duyuruyoruz ki, yarın hazırladığımız kartlar 1 Mayıs’ta geçerli olmayacaktır. Yönetim kurulumuz bu kararı etik ilkeler ışığında almıştır. Anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı adına görev yapan gazetecilerin örgütüdür. Amacı da gazetecilerin bu görevlerini çağdaş demokratik ülkelerde olduğu gibi insan onuruna yakışan bir şekilde güvenle ve aralarında hiçbir ayrım olmadan yapabilmelerini desteklemektir.”
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2015, 15:58
YORUM EKLE