1 Mayıs Gözaltıları Başladı...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerine kapatması ve bazı sendikaların Taksim'e çıkma ısrarının ardından binlerce polis Taksim ve çevresinde önlem aldı.

Gündem 01.05.2015, 11:14 01.05.2015, 11:19
1 Mayıs Gözaltıları Başladı...
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerine kapatması ve bazı sendikaların Taksim'e çıkma ısrarının ardından binlerce polis Taksim ve çevresinde önlem aldı.

TKP'lilerden Taksim protestosu -Mecidiyeköy Meydanı'na gelen Türkiye Komünist Partili (TKP) bir grup, açıklama yaparak Taksim Meydanı'nın 1 mayıs kutlamalarına kapatılmasını protesto etti. Grup, sloganlar atarak açıklamanın ardından alandan ayrıldı.

CHP'li Tanal polis barikatını araba ile geçti - Barbaros Bulvarı Balmumcu Kavşağı'nda duran polis, CHP'li grubun meydana geçişine izin vermedi. Bu sırada aracıyla kavşağa gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, polis barikatıyla karşı karşıya kaldı. Polis meydana geçiş izin vermeyince şoförünü araçtan indirip, direksiyona geçen Tanal, polis barikatını aştı.

Gözaltını Süleyman Çelebi önledi - 1 Mayıs nedeniyle Beşiktaş'a gelen bir kişi durumundan şüphelenilerek arandı. Çantasından gaz maskesi ve misket çıkan genç, polis tarafından gözaltına alınmak istendi. Durumu gören CHP milletvekili Süleyman Çelebi polislerin yanına geldi. Çelebi polislerle görüştükten sonra genci serbest bırakıldı.

Yollar kapatıldı vatandaşlar perişan oldu - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Taksim'e çıkan tüm cadde ve sokaklar kapatılırken, hiç kimsenin sokaklardan geçişine izin verilmedi. Evine ya da işine gidemeyen vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Şişli Camii'nin duvarına asılan bir pankart dikkat çekti.Pankartta, 'İşçi bayramınızı kutlar, Allah rızası için tarihi cami duvarlarına yazı yazılmamasını rica ederiz' ifadeleri yer alıyor.

DİSK Başkanı Kani Beko: Taksim'e çıkmak istiyoruz: DİSK Başkanı Kani Beko ve KESK Başkanı Lami Özgen'in de aralarında bulunduğu '1 Mayıs Heyeti' Beşiktaş meydana gelerek Taksim'e çıkıp anmayı ve kutlamayı Taksim meydanında yapmak istediklerini açıkladı. Kani Beko, "Valilik ile dün gece yaptığımız son görüşmeden de bir sonuç alamadık. Taksim özgürleşmeden işçiler özgürleşmeyecek. Bizler ellerimizde karanfillerle Taksim'e çıkıp anmamızı orada yapmak istiyoruz. 2012 yılında izin verildiği zaman hiçbir olay çıkmamıştı. Ama 2013 ve 2014'te olanları gördük. Umarız 2015 1 Mayıs'ı o şekilde olmaz." dedi.

Bir üniversite öğrencisi gözaltına alınmak istendi: Beşiktaş meydana çıkan tüm yollar kapatıldı ve kalabalık bir polis ordusu alanda hazır bekliyor. Alana gelen tüm vatandaşlar kimlik kontrolü yapılarak aranıyor. Bu esnada isminin Baran Hamza Çebi olduğu öğrenilen bir üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Çebi'nin arkadaşı olduğunu söyleyen bir basın çalışanı polislerin kimliklerine baktıklarını, kendisini basın kartı oldu için bıraktıklarını ancak Baran Hamza Çebi'nin çantasında gaz maskesi olduğu için gözaltına alındığını söyledi. Gözaltı yapıldığını gören eski DİSK Başkanı ve CHP Milletvekili Süleyman Çelebi polisler ile görüşerek gencin serbest bırakılmasını sağladı.

Okmeydanı’nda 5 kişi gözaltına alındı: Okmeydanı'nda çantalarından gaz maskesi ve bilye çıkan 5 kişi gözaltına alındı. Alınan tedbirler kapsamında polis, Okmeydanı'nda 5 kişiyi durdurarak arama yaptı. Şahsıların çantasından gaz maskesi bilye çıktı. Bunun üzerine şahıslar gözaltına alınarak emniyete götürüldü.


Yorumlar (0)