Alexa

1,5 milyon kişi kayıt altında

SGK Başkanı İlhan, 2013 yılının eylül ayına kadar 100 bin iş yerinin kayıt altına alındığını belirtti.

 1,5 milyon kişi kayıt altında
banner327
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan,  Gülağaç ilçesindeki Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılışı için geldiği Aksaray'da, Vali Vekili Kubilay Ant'ı ziyaret etti.

İlhan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, SGK’nın öncelikli faaliyet alanlarından birisinin kayıt dışı istihdamla mücadele olduğunu söyledi.

SGK’nın son zamanlarda bir takım yeni yapılanmalara girdiğini dile getiren İlhan, “Buradaki ziyaretimizin sebebi, taşrada SGK merkezleri açarak, sunduğumuz hizmetlerden vatandaşlarımızın en iyi şekilde yararlanmasıdır. Dolayısıyla kurumumuzun bundan sonraki öncelikleri arasında, prim tahsilatlarının arttırılması ve kayıt dışı istihdamla mücadele edilmesi geliyor. Bu alanda, çok sayıda program ve projelerimiz var” diye konuştu.

Kayıt dışı ile mücadelenin SGK’nın tek başına tamamıyla çözebileceği bir sorun olmadığını anlatan İlhan, şöyle devam etti:

“Burada devletin tüm kurumlarıyla bir ekip ruhuyla hareket etmesi gerekiyor. Biz bu bağlamda, Maliye Bakanlığı’yla önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Denetim formlarını tekleştirdik. Maliye Bakanlığı’nın denetmenleri, denetimlere çıktıklarında, aynı zamanda sosyal güvenlik açısından, primler açısından da denetimlerini yapıyorlar. Bu, önemli gelişmelerden bir tanesi. Ayrıca 'Mobil Denetim Araçları Projesi'ni geliştirdik. Mobil denetim araçlarıyla çok daha kolay ve etkili bir şekilde denetimlerimizi hızlandırabileceğiz.”

İlhan, kayıt dışı oranının azalmasının öncelikli hedeflerinden birisi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yoğun bir şekilde bilgilendirme faaliyetlerine devam ediyoruz. Vatandaşları bilgilendirmeye yönelik broşürler, kitaplar dağıtıyor ve bölgelerde toplantılar yapıyoruz. Kitaplara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'yla yoğun çalışmalarımız var. Bütün bu çalışmalarla topyekun bir mücadeleyle, ülke olarak iyi bir noktaya gelebileceğiz. Ayrıca 2013 yılının eylül ayına kadar 100 bin iş yeri kayıt altına alındı. Yaptığımız çalışmalarla 1,5 milyon kişi de kayıt altına alındı ama bunlar yeterli değil. Çalışmalarımızın etkili şekilde devam etmesi gerekiyor.”
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 22:07
YORUM EKLE