38 Bin Mahkuma tahliye

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ iki yeni kararname ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. 38 bin kişinin tahliye olacağını ifade etti.

Gündem 17.08.2016, 10:54 17.08.2016, 11:35
38 Bin Mahkuma tahliye

Twitter hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Kararnameyle ilgili önemli açıklama yaptı. 38 Bin kişinin tahliye olacağı müjdesini verdi.olacağını ifade etti.

38 BİN HÜKÜMLÜYE MÜJDE!

Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S. Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle iki önemli düzenleme yapılıyor. Denetimli Serbestlik kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Twitter'dan önemli açıklamalar yaptı. Bozdağ, Resmi Gazete'de yayımlanan 671 Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle, 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapıldığını açıkladı. Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

Birincisi,Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair "bir yıl", "iki yıla" çıkarıldı.
Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir. Diğer ifadeyle, bir yıl erken tahliye olacaklarıdır.

İkinci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir.
107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar, cezalarının "üçte ikisini" infaz kurumunda çekmeleri.. halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir. KHK'da yapılan düzenlemeyle "üçte ikilik(2/3)"oran," yarısına (1/2)"ye indirilmektedir.

Buna göre, süreli hapis cezalarına mahkumlar, cezalarının 1/2'sini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabilecek.
Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır:
a)Kasten öldürme (madde 81,82);

b)altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları;

c)cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105);
d)özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138);
e) uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188);
f)devletin güvenliğine karşı suçlar;
g)anayasal düzene karşı suçlar;
h) milli savunmaya karşı suçlar;
ı) devlet sırlarına karşı suçlar ve
i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.
Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır.
Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.
Sabah


KONUYLA İLGİLİ DİĞER HABER
Yorumlar (4)
yannız 5 yıl önce
firarlar içinde gecerlimi
mehmet 4 yıl önce
genel af çıksın fetöcü hakim ve savcıların baktıkları dosyalardan mağdur bir çok insan vardır
zeyno 4 yıl önce
Ne olur benim iki küçük bebeğim var biri iki yaşında bir i dört aylık bende kimsesiz kaldımeeğer eşimin bir suçuoolsaydı bu kadar zoruma gitmedi ama ssuçsuz ne ölücçocuk larimin hattıiiçin af ciksin
zeyno 4 yıl önce
Ne olur benim iki küçük bebeğim var biri iki yaşında bir i dört aylık bende kimsesiz kaldımeeğer eşimin bir suçuoolsaydı bu kadar zoruma gitmedi ama ssuçsuz ne ölücçocuk larimin hattıiiçin af ciksin