Ağar Davası esastan görüşecek...

Anayasa Mahkemesi, Mehmet Ağar'ın infazını durduran Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin yaptığı başvuruyu yetkisizlikten reddetmesinin ardından bu kez Aydın İnfaz Hakimliğinin yaptığı başvuruları esastan görüşmeye karar verdi

Gündem 30.11.2013, 11:48 30.11.2013, 17:12
Ağar Davası esastan görüşecek...
 Anayasa Mahkemesi, Mehmet Ağar'ın infazını durduran Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin yaptığı başvuruyu yetkisizlikten reddetmesinin ardından bu kez Aydın İnfaz Hakimliğinin yaptığı başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi.

Yüksek Mahkeme, "denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden soruşturma veya kovuşturma geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini" öngören Kanun maddesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu, daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak.

Anayasa Mahkemesi, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinin, başka bir hükümlüyle ilgili baktığı davada, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a, 6291 sayılı Kanun'un 1. maddesiyle eklenen 105/A maddesinin (7) numaralı fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinin iptali istemiyle yaptığı başvurunun ilk incelemesini yaptı.

Yüksek Mahkeme, bu başvuruyu mahkemenin yetkisizliği nedeniyle reddetti.

Aydın İnfaz Hakimliğinin iki hükümlüyle ilgili baktığı davalarda, Kanun'un (b) ve (c) bentlerinin iptali istemiyle yaptığı başvuruların da ilk incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, başvruları birleştirerek esastan görüşmeye karar verdi.
Yorumlar (0)