Akıncı: Müzakerelerin yeniden başlayacağı netleşti

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakerelerin yeniden başlayacağının netleştiğini bildirdi.

Gündem 04.05.2015, 21:49 04.05.2015, 21:57
Akıncı: Müzakerelerin yeniden başlayacağı netleşti

 KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakerelerin yeniden başlayacağının netleştiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Görüşme süreci yeniden başlıyor, o çerçevede Eide ile süreci ileriye nasıl taşıyabileceğim izin ilk temasını gerçekleştirmiş olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Eide ile görüşmesi sonrasında yaptığı basın açıklamasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de 11 Mayıs’ta akşam yemeğinde bir araya geleceklerini hatırlattı. Akıncı, “Orada da görüşmeyi yaptıktan sonra normal süreç başlayacak” diye konuştu. Kıbrıs sorununun çözümü için ortada önemli bir fırsatın bulunduğunu, 10 yıl önce kaçırılan fırsatın yeniden doğduğunu kaydeden Akıncı, kendisinin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle olumlu bir havanın oluştuğunu da gözlemlediğini söyledi. Her iki tarafın ortaya irade ve kararlılık koyması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “1968’den beri süren bir süreci olumlu bir çerçevede sonlandırmanın zamanı geldi” dedi.

Geçmişte Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar’ın çok acı çektiğini, yeni kuşakların ise adanın nimetlerini paylaşmasını görmek istediğini kaydeden Akıncı, “Bunu bir temenniden öteye çıkaralım, ete kemiğe büründürelim, bunu bir çözümle taçlandıralım, bu hedef yönünde çalışacağım. İnanıyorum ki Anastasiadis de ayni kararlılığı gösterir” diye konuştu.

ANKARA ZİYARETİ

Ankara ziyaretinin 11 Mayıs’ta başlayan hafta içerisinde gerçekleşebileceği açıklamasına da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC Dışişleri Bakanı ve Müzakereci Özdil Nami’nin programını değiştirmesiyle birlikte, Ankara’ya ziyaretini 6 Mayıs Çarşamba günübirlik yapacağını belirtti. Akıncı, yeni süreçte yürütülecek çalışmalar anlamında Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle görüşmenin yararlı olacağını söyledi.

"8 MART'TA YENİDEN BİR ARAYA GELECEĞİZ"


Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide ile 8 Mayıs’ta yeniden görüşeceğini de ifade etti. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de çözüme ihtiyaç olduğu vizyonunu paylaştığını ümit ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, sorunun çözülememesi halinde gelecek nesillerin sorunu çözmesinin daha da güçleşeceğini belirtti.

Kapalı Maraş’ın, Gazimağusa Limanı’nın uluslararası ticarete ve Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması konusuyla ilgili olarak Akıncı, Eide ile görüşmede bu konunun tartışılmadığını ancak Kıbrıs Türk halkı ile paylaştığı vizyonunun halen arkasında olduğunu söyledi.

Tüm uğraşlarını güven arttırıcı önlemlere adayıp kapsamlı çözümü geride bırakacak bir uğraş içerisine girmeyeceklerini kaydeden Akıncı, “Tüm güven arttırıcı önlemler, bu da dahil, kapsamlı bir çözüm yönünde tetikleyici bir element gibi görülmeli. Liderlerin her şeyden önce bir araya gelip tüm konuları görüşmesi gerekir. Her şeyden önce ayni vizyonu paylaşıp paylaşmadıklarının görülmesi lazım” dedi.

Yorumlar (0)