banner434

Aranan Tırlar için Valilik'ten açıklama...

Adana Gaziantep Otoyolu’nun Ceyhan Gişeleri yakınında silah ihbarı üzerine 3 TIR durdurulup arandı... Öğle saatlerinde aranan TIR sayısı 7'ye yükseldi.

Gündem 19.01.2014, 20:52 19.01.2014, 21:10
Aranan Tırlar için Valilik'ten açıklama...

 CNN Türk'ün haberine göre Adana-Gaziantep yolunda durdurulan TIR'ların MİT'e ait olduğu belirlendi. TIR'lar, savcıya gelen bir ihbar üzerine arandı, operasyona 300 jandarma ve polis katıldı. 

Adana Valiliği de açıklama yaptı: 3 araçta Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile yapılan kontrollerde, Milli İstihbarat Teşkilatının rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu anlaşılmıştır.

ADANA'da kaçak silah ve mühimmat taşıdığı ihbarı alan güvenlik güçleri, otoyolda durdurdukları TIR'larda arama başlattı. Jandarma ekipleri silah ve mühimmat taşıdığı ihbar edilen 3 TIR'ı bugün öğle saatlerinde Tarsus- Adana- Gaziantep (TAG) otoyolunun Ceyhan Gişeleri'nde durdurdu. 


3 TIR’da arama yapılmadan önce, bir dizi güvenlik önlemine başvuruldu. Jammerler ile sinyal kesme uygulaması yapıldı, patlama ihtimaline karşı önlem alındı. TIR’lar detaylı aramadan geçirilmek üzere otoyol gişelerinden daha güvenli bölgeye götürüldü.

TIR SAYISI 7'YE YÜKSELDİ
 
Ceyhan gişeleri yakınında 3 TIR’a el konulmasından yaklaşık 2 saat sonra bu kez Tarsus- Adana- Gaziantep otoyolunu Adana Havaalanı’na bağlayan Öğretmenler Bulvarı’nda bir TIR daha durdurularak aranmaya başladı. 
 
Bölgede silah yüklü olarak başka TIR’ların da geçiş yapacağı ihbarı üzerine bir çok noktaya kaydırılan operasyonda aranan TIR sayısı 7’ye yükseldi.
 
'MİT'E AİT, İNSANİ YARDIM MALZEMESİ TAŞIYOR'
 
CNNTürk'ün haberinde TIR'ların MİT'e ait olduğu ve insani yardım malzemesi taşıdığ iddia edildi. Ancak resmi olarak henüz açıklama yapıldı.
 
ADANA VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI
 
 Adana Valiliği, otoyolda durdurulan 3 tırla ilgili "3  araçta Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile yapılan kontrollerde, Milli  İstihbarat Teşkilatının rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu  anlaşılmıştır" dedi.
 
Adana Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan  yazılı  açıklamada, "19 Ocak 2014 günü Adana-Ceyhan istikametinde seyreden 3 araçta,  Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile yapılan kontrollerde, Milli İstihbarat  Teşkilatının rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu anlaşılmıştır"  denildi. 
 
MİT PERSONELİ İNCELEM SONRASI KONTROL NOKTASINDAN AYRILDI
 
Açıklamada, "Söz konusu personel gerekli incelemeyi müteakip, rutin  görevlerini ifa etmek üzere kontrol noktasından ayrılmışlardır" ifadesi yer aldı. 
 
GAZETECİLERE GÖZALTI
 
Polis, TIR'ların bulunduğu bölgenin 5 kilometrelik çevresini kordon altına alırken, bu çember içinde kalan DHA, AA ve Başkent TV muhabirlerini gözaltına alındı. Gazetecilerin çektiği fotoğraf ve görüntü kayıtlarının bulunduğu hafıza kartlarını alan polis, daha sonra muhabirleri serbest bıraktı, ancak hafıza kartlarını iade etmedi.
 
Gazeteciler, 3 TIR'a el konulmasından yaklaşık 2 saat sonra Öğretmenler Bulvarı'nda durdurularak aranan TIR'ın görüntülerini çekerken güvenlik güçleri bir süre engelledi, daha sonra amirleri ile görüşerek bu engellemeyi kaldırdı.
 
Adana'nın iki ayrı noktasında gazetecilerin çalışmaları ile ilgili güvenlik güçlerinin farklı uygulamalarda bulunulması dikkat çekti.
 
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, olup bitenlere anlam vermekte zorlandığını, halkın haber alma hakkının çiğnendiğini, yetkililerden de hiçbir açıklama yapılmadığını söyledi.
 
Bu arada, el konulan TIR'larda çeşitli mühimmatlar bulunduğu ileri sürülürken, yetkililer konuya ilişkin kesin bilgi vermedi.
Yorumlar (0)