Avrupa'ya vizesiz seyahatin yolu açıldı

Avrupa Birliği Komisyonu, Haziran sonundan itibaren Türk vatandaşlarına Schengen bölgesine vizesiz seyahat hakkı tanınması için tavsiye kararı aldı. AB Komsiyonu’ndan yapılan açıklamada, Türk hükümetinin kalan kriterleri de acilen tamamlayacağına inanıldığı belirtildi.

Gündem 05.05.2016, 00:01
Avrupa'ya vizesiz seyahatin yolu açıldı

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Türkiye, özellikle son haftalarda kriterleri yerine getirmek için etkileyici bir ilerleme sağladı. Acilen yapılası gereken işler hâlâ var ama bu ivmeyi sürdürmesi halinde Türkiye bunları da tamamlayabilir. Bu yüzden Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelere, kriterler tamamlandığında vize mecburiyetini kaldırması için tavsiyede bulunduk.” dedi.

İçişlerinden Sorumlu AB Komiseri, Dimitris Avramopoulos da Türk yetkililerin kat ettiği gelişmeyi övdü ve tüm kriterleri yerine getireceği konusunda Türkiye’ye güvendiklerini ifade etti.

Yerine getirilmesi gereken kriterlerin ise ‘yolsuzlukla mücadele’, ‘bilgilerin korunması’, ‘tüm üye ülkelerle adli işbirliği’, ‘Avrupa polis kurumu EUROPOL ile işbirliğinin artırılması’ ve ‘terörle mücadeleye dair yasal düzenleme ve uygulamaların gözden geçirilmesi’ olarak sıralandı.

Tüm Türk vatandaşlarının Haziran ayına kadar biyometrik pasaport sahibi olması şartı ise ‘uygulanması imkansız’ olduğu gerekçesiyle ertelendi. Türk vatandaşları Avrupa’ya biyometrik pasaport sahibi olmasalar da bir süre vizesiz seyahat edebilecek.

Vizesiz seyahat için Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin çoğunluğunun da onayının alınması gerekiyor. Bu durumda Türk vatandaşları, Schengen bölgesindeki Avrupa ülkelerine vize almadan seyahat edebilecek ve 6 aylık süre içinde en fazla 3 aya kadar da kalabilecek. Vizesiz seyahat, Avrupa ülkelerinde çalışma izni anlamına gelmiyor. Avrupa’ya gidecek olanların yaşamlarını idame ettirebilecek maddi güce sahip olduklarını kanıtlamak zorunda olacak. İngiltere ve İrlanda ise AB üyesi olmalarına rağmen Schengen bölgesi dışında yer alıyor. Söz konusu iki ülkeye vizesiz seyahat mümkün olmayacak. 
Yorumlar (0)