Azerbaycan, 18 Ekim Bağımsızlık Günü'nü kutladı

Azerbaycan, 29. Yıldönümünü büyük zaferlerle kutladı. Azerbaycan ordusu, 27 Eylül’den bu yana sürdürdüğü operasyonlarda Cebrail ve Fuzuli kentleri olmak üzere birçok yerleşim birimini işgalden kurtardı.

Gündem 18.10.2020, 23:14
Azerbaycan, 18 Ekim Bağımsızlık Günü'nü kutladı

Azerbaycan, 18 Ekim'de Bağımsızlık Günü'nü kutluyor. Yirminci yüzyılın sonlarında SSCB'nin çöküşünün yarattığı elverişli tarihsel koşullar ve kaderin sağladığı imkanlar neticesinde Azerbaycan halkı yirminci yüzyılda ikinci kez bağımsızlık bayrağını kaldırdı.

Azerbaycan'da bağımsızlığın ilan edilmesinin 29. yıl dönümünde Ülkede Bağımsızlık Günü kutlamaları, 27 Eylül'de başlattığı operasyonlarla işgal altındaki bölgelerden bazılarını kurtarmasıyla taçlandı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti'nin halkın isteği üzerine toplanan olağanüstü oturumunda 30 Ağustos 1991'de Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının yeniden tesisine ilişkin bir bildirge kabul edildi. Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti'nin aynı yılın 18 Ekim tarihli oturumunda, "Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bağımsızlığı Hakkında" Anayasa Yasası oybirliğiyle kabul edildi. 29 Aralık'ta Azerbaycan Cumhuriyeti'nde ülke çapında referandum yapıldı. Referandum oy pusulasına bir soru yazıldı: "Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti'nin kabul ettiği" Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bağımsızlığı "Anayasa Kanununu destekliyor musunuz?"

Azerbaycan halkı, cumhuriyetin devlet bağımsızlığını oybirliğiyle destekledi.

Mayıs 1992'de Milli Meclis, Azerbaycan Cumhuriyeti İstiklal Marşını (Üzeyir Hacıbeyli'nin müziği, sözler Ahmet Cevad'ın), kısa bir süre sonra üç renkli bir bayrak ve içinde alev olan sekiz köşeli yıldız bulunan bir devlet amblemini onayladı.

Azerbaycan 18 Ekim 1991'den beri bağımsız, egemen bir ülke ve halk bu tarihi bayramı kutluyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sosyal medya hesabından Azerbaycan'ın 'Bağımsızlık Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları söyledi: 

"Azerbaycan Türkleri, 70 yıl Sovyet yönetimi altında yaşasalar da bir zamanlar Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti kabul edilen ırk, din, mezhep ve cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm yurttaşlara eşit haklar tanıyan bir devlete sahip olduklarını hiçbir zaman unutmadı. Can kardeşimiz, can dostumuz Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü’nü tebrik ediyorum. “Tek Millet, İki Devlet” anlayışıyla, Azerbaycan’ı her alanda desteklemeye ve vatan mücadelelerinde kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

Yorumlar (0)
14°
açık