Alexa

Bakan'dan su isteyen köylere içme suyu götüreceğiz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, önceki gün Çorum'un Sungurlu ilçesini ziyaretinde bazı köy muhtarlarının su isyanıyla karşılaşmıştı.

Bakan'dan su isteyen köylere içme suyu götüreceğiz
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, önceki gün Çorum'un Sungurlu ilçesini ziyaretinde bazı köy muhtarlarının su isyanıyla karşılaşmıştı.

Köylerinin Şendere Göleti İçme Suyu Projesi'nin dışında bırakıldığını söyleyen muhtarlar tepkilerini dile getirmişti. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, bir açıklama yaparak, köylerin projeye sonradan dahil edildiğini ve susuz bırakılmayacağını açıkladı.

Muhtarların iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunan Arslan, şu açıklamalarda bulundu: “Söz konusu haberde Sungurlu ilçesine bağlı Kalenderoğlu, Mehmet Ali Çiftliği ve Asayiş köylerinin içme suyu problemi yaşadıkları halde Şendere Göleti İçme Suyu Projesi'nden su verilen köyler arasında bu köylerin görmezden gelindiği şeklinde köy muhtarlarının Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’a şikâyetlerini ilettikleri ifade edilmektedir. Şendere Göleti İçme Suyu Projesi, ilimiz Kızılırmak Havzası ve civarındaki içme suyu yetersiz yerleşim yerlerine sağlıklı içme suyu temin etmek üzere; Arıtma Tesisi, Ana İsale hatları ve bu hatlar güzergâhında bulunan içme suyu sorunu yaşayan ve yaşayabilecek tüm köylerin içme suyu ihtiyacını giderecek büyülükte projelendirilmiştir. Bu proje ile ilimizin Kızılırmak havzasında bulunan Merkez ilçe, İskilip ilçesi, Uğurludağ ilçesi, Bayat ilçesi ve Sungurlu ilçesine bağlı içme suyu ihtiyacı olan tüm köylerin ihtiyaçları karşılanacaktır. İhalesi yapılan söz konusu projede başlangıçta 54 yerleşim yeri yer almış olup, duyulan ihtiyaç üzerine proje Sungurlu ilçesine bağlı Tuğlu, Kalenderoğlu, Mehmet Ali Çiftliği ve Asayiş köyleri de projesinde görüldüğü üzere ilave edilmiştir. Projenin tamamlanması ile birlikte ilave edilen bu köylerin ve bu süreçte ihtiyaç duyulduğunda su ihtiyacı doğabilecek havzadaki diğer köylere de bu büyük projeden İl Özel İdaremizin katkıları ile su verilmeye devam edilecektir.”
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 12:42
YORUM EKLE