Bakan Kurum Korkuttu: Daha Önce Görülmemiş Şeyler Yaşanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ,G20 Çevre Bakanları Toplantısı’nda İklim değişikliği, sınır tanımayan, küresel bir kriz olduğunu belirterek küresel işbirliğinin önemine vurgu yaptı

Gündem 17.09.2020, 18:50 17.09.2020, 19:17
Bakan Kurum Korkuttu: Daha Önce Görülmemiş Şeyler Yaşanacak

İklim değişikliği, sınır tanımayan, küresel bir kriz olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  G20 Çevre Bakanları Toplantısı’nda bu krize karşı küresel işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında çalışmalarımızı başlattık

G20 ülkelerinin dünya ekonomisinin %80’ini ve dünya nüfusunun üçte ikisini temsil ettiğini hatırlatan Bakan Kurum, toplantıda alınan karaların bütün yerküreyi ilgilendirdiğini kaydederek, “İklim değişikliği, sınır tanımayan, küresel bir krizdir. Bakın Türkiye’de sadece 2020’nin ilk 9 ayında yaşadığımız sellerin bize maliyeti milyarlarca Türk lirası oldu. Onlarca insanımızı kaybettik. Şu an dünyamızın içinde bulunduğu kritik eşikte ihtiyacımız olan şey, küresel krizlere karşı küresel bir iş birliğini hayata geçirmektir. Biz ülke olarak, dünyamızı ilgilendiren sorunlara çözüm bulmak için çok önemli projelere imza atıyoruz. Bunlardan en önemlisi de İklim Değişikliğiyle mücadeledir. Bugün Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı İklim Değişikliği Eylem Planları hazırladık. Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında çalışmalarımızı başlattık. Özellikle Yenilenebilir Enerji’de geldiğimiz nokta, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur.” dedi.

Kaynak: https://csb.gov.tr

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AA’ya dikkat çeken açıklamasında Ülkede daha önce görülmemiş şeyler yaşanacağını belirterek, Yoğun yağışlar, seller, heyelanlar daha da sık görülmeye başlayacağını söyledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
12°
açık