Baransu yaşadıklarını anlattı...

119 gündür cezaevinde tutuklu bulunan Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu, kendisine yapılan kötü muameleleri anlattı.

Gündem 29.06.2015, 18:38 29.06.2015, 21:25
Baransu yaşadıklarını anlattı...

119 gündür cezaevinde tutuklu bulunan Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu, kendisine yapılan kötü muameleleri anlattı.

Balyoz Darbe planlarını yayınladığı için tutuklanan Baransu, Taraf'taki köşesinde 119 gündür neler yaşadığını anlattı.

Baransu, "Hapse attınız yetmedi, Metris’te bir hücreye tıktınız yetmedi, su vermediniz yetmedi, yemek yok dediniz. İnsanlık dışı uygulama ile beş adımlık hücrede, işkence çeksin istediniz." dedi.

İşte Mehmet Baransu'nun o yazısı...

Kişisel bir konuda yazı yazmak zorunda kaldığım için, öncelikle bu köşenin takipçisi okurlarımdan özür diliyorum.

Nereden başlamalı. Hangi birini yazmalı…

Dindardınız, Allah’a inandığınızı söylüyordunuz. “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aparsa koyunu, adli ilahi gelir sorar bizden onu” diyordunuz…

Hangi ara bu kadar kirlendiniz? Ne ara Allah’ı unuttunuz? Peygambere, Kur’an’a karşı gelmeyi nasıl göze aldınız? Hangi ara zulmü, işkenceyi, kanunsuzluğu ilke edindiniz? Partinizin ismindeki “Adalet”e ne oldu?

Bir elde Kur’an, bir elde dolarları, çikolata, ayakkabı kutularını nasıl içinize sindirdiniz? Hz. Ömer, bir hırka bir dirhem derken, ne ara Rezalara kul, köle oldunuz? Paralar, villalar, rüşvetler, ihaleler ne zaman “davanız” oldu?

Bu muydu sizin yeni gömleğiniz. Egemenler, Zaferler, Muammerler, Rezalar mıydı dava adamlarınız?

“Amerikan, Coni, İsrail” diye bir dönem yeri göğü inleten Şevki Yılmaz, “poker masalarına esir olduk” demiş. Esir olmak ne kelime, harama tapmaya başladınız.

Söylenecek, konuşacak, eleştirilecek o kadar şey var ki. Nereye el atılsa davanız dökülüyor. Hangi zulmünüzü sıralayayım, hangi birini yazayım… Darbe planı yapıp sizi cezaevine tıkmak isteyenleri deşifre ettiğim için hapse tıktınız beni.

Kirlenmişliğinizi, beni susturarak temizleyeceğinizi zannettiniz.

Şunu anlayamadınız; ben sussam millet susmuyor. Millet sussa tarih susmuyor. Yer gök 17/25 Aralık diyor. Yolsuzluk diyor, rüşvet diyor.

Hapse attınız yetmedi, Metris’te bir hücreye tıktınız yetmedi, su vermediniz yetmedi, yemek yok dediniz. İnsanlık dışı uygulama ile beş adımlık hücrede, işkence çeksin istediniz.

Emir verdiğiniz savcılar, hâkimler “tutukluluğun devamına” derken, başlarını bile kaldıramıyordu. Hücremden duydum ki Naci Bostancı isimli vekiliniz “Baransu hukuki olarak tutuklu” demiş. Sayın vekil, gerekçelerini anlatsa da bizde bilsek. Her neyse…

Zulmünüz bitmedi. Silivri’de işkenceye devam dediniz. Yine tek başına bir hücreye koydunuz. Eşimle ailemle görüşmeme türlü türlü engeller çıkardınız. Sizin önünüzde eğilmeyip rabbimin önünde secde ettikçe çıldırdınız. Dava üstüne dava soruşturma üstüne soruşturma açtırdınız.

Sizi tutuklatıp hapse koymak isteyen darbecilerle ortaklık kurmaktan bile hayâ etmediniz.

Tarih zulmünüzü de, intikam hissinizi de, hukuksuzluğunuzu da, hakkınızdaki yolsuzluk iddialarınız da yazıyor, yazacak.

Silivri’de verdiğimiz dilekçeler işleme konmuyor. Müdür, müdür yardımcısı hukuksuz işlemleri ile ilgili köşe bucak kaçıyor. Hukuksuz emirlerinizi uygulamanın utancı ile başları eğik geziyorlar.

Yazacak çok şey var. Balyoz davasını temyiz eden başsavcı vekili “Mehmet Baransu’nun savcılığa verdiği Egemen Harekât Planı’nı oynamanız gerekirken darbe planı yapmışsınız” diye sanıklar hakkında mahkemenin kararını temyiz ediyor. Sulh Ceza Hâkimleriniz ise Egemen Harekât Planı’nı neden elde edip savcılığa verdin diye beni tutukluyor.

İdris Güllüce’yi tutuklayacağız diyen darbeciler, dışarıda elini kolunu sallayıp gezerken, Güllüce’yi tutuklayacaklarını deşifre ettim diye tutuklanıp hücreye konuyorum. İşkence görüp tecrit uygulamasına tabi tutuluyorum. Ergenekoncuların, darbecilerin bileklerine vurulmayan kelepçe, her duruşma için mahkemeye gittiğimde bileklerime vuruluyor.

Yazacak, konuşacak çok şey var. Ben sizlerin zulmünü Rabbime havale ettim. Ramazan’da hücremde tek başıma oruç tutup, iftar açıp, sahur yapmak zorunda kalmam ise kalbime bir hançer gibi saplandı. Müminler “Allah’ım senin rızan için oruç tuttum” diye iftar açarken, ben “Allah’ım tek başıma hücrede bu zulmü yapanları sana havale ediyorum!” diyerek iftarımı açıyorum.

Sizler farkında değilsiniz ama çok kirlendiniz. Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran sonrası özeleştiri yapacağız demişti. Buyursun özeleştiriye buradan başlasın. Darbecilerle ortaklık kurup bana yaptıklarınızı vicdanınıza anlatmaya çalışın. Eğer bir cevap bulabilirseniz, hücrede de olsa cevabınızı duymak, bilmek ve öğrenmek isterim.

ULUDERE KATLİAMININ FAİLİ BULUNDU!


Sayın Selahattin Demirtaş, özelinde Uludere katliamına duyarlı tüm aydınlar, gazeteciler ve vatandaşlara…

Uludere’de 34 insanımız devlet tarafından katledilmiş, dosya kapatılmıştı. Hesap veren olmamıştı.

Bu katliamın sorumlusu bulunmuş: Sorumlusu benmişim.

Yarın İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığında “hesap” vermek üzere savcı karşısına çıkacağım. Suçum: Devlet güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, açıklama, 2937 sayılı MİT Kanunu’na muhalefet, devletin kurum ve organlarını aşağılamaymış.

Şimdi soruyorum: Madem Uludere’de yazdıklarım doğru. Belgeler gerçekti, soruşturmayı neden kapattınız? 34 masum insanı katlederken sizler mi ben mi devletin kurum ve organlarını aşağılamış oldu? Çoluk çocuk katletmek ne zaman devletin gizli belgesi oldu?

Bir katliamı açığa çıkarmak ne zaman suç oldu?

Uludere’yi unutturmak istemeyen tüm vatandaşları yarın adliyeye bekliyorum. Benim için değil o 34 masum insan için orada olun.

NOT 1: Hukuksuzca tutuklanmama ve tecrit uygulanmasına tepki gösteren ve imza kampanyası düzenleyen tüm aydınlara çok teşekkür ediyorum…

NOT 2: Bu yazı kaleme alındıktan bir gün sonra, artan kamuoyu tepkisi üzerine Mehmet Baransu’nun yanına bir tutuklu verilerek tecrit uygulaması kısmen kaldırılmış ancak tamamen sonlandırılmamıştır. 
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu