Alexa

Başbakan Gazeteci Dialoğu Dünya Basınında...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İspanyol mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında yolsuzluk iddialarını soran Zaman Gazetesi muhabiri Ahmet Dönmez’i azarlaması, İspanya'da yankı buldu.

Başbakan Gazeteci Dialoğu  Dünya Basınında...

 El Pais gazetesinin muhabiri Carlos E. Cue, “Bir Türk gazeteci Rajoy'a Gürtel davasını ve Erdoğan'a yolsuzluğu sordu. Rajoy konuyu geçiştirirken Erdoğan bıçağa sarıldı.” yorumunu yaptı. Yazıda “Rajoy Türkiye'nin AB'ye girişine destek verdi, Erdoğan bir gazeteciye saldırdı.” ifadelerini kullandı. İspanyol gazeteci, twitterda ise şunları yazdı: “Erdoğan'ınki kadar bir gazeteciye bu kadar açıktan bir tehdit görmemiştim. Acımasız bir ses tonu, soğuk bir bakış: Patronlarınla konuş, bu bir iftira.”

Cue, El Pais’te yer alan yazısında ise  “Rajoy Türkiye’nin AB’ye girişine destek verdi ve Erdoğan bir gazeteciye saldırdı” başlıklı yazısında, ortak basın toplantısının çok gergin geçtiğini belirtti. İspanyol heyetin bu kadar gergin bir basın toplantısı olacağını hayal bile edemediğini kaydeden Carlos Cue, “Son olarak, biraz önce kendisinden iyi bir ortak diye bahsetmesi ve bir dakika sonra da yanında bir Türk gazeteciyi canlı yayında tehdit etmesi üzerine Rajoy’un şaşkın ve rahatsız bakışları arasında, Erdoğan şeklini kaybetti.” yorumunu yaptı. Yazıda, devamla şöyle denildi: “Gazeteci Rajoy’a Gürtel davasını sordu o da her zamanki gibi ‘yargıya saygılıyız’ cevabını verdi. Erdoğan’a kendisini direkt etkileyebilecek yolsuzluk skandalı sorulduğunda ise yüz şeklini değiştirdi ve gazeteciyi tehdit eder şekilde bir saniye bile gözünü ayırmadan ona baktı. Önce onun yayın kuruluşunu, Zaman Gazetesi’ni, ‘yabancıların çıkarını savunmakla’ suçladı. Sonra da suçlamaları ispat etmesini istedi ve her defasında daha bir sinirlendi. Üç bakan dahil İspanyol heyetinin açık bir şekilde rahatsızlığına karşın ‘Patronlarına sor’ ‘Yöneticine sor’ diye defalarca tekrarladı. Erdoğan 11 yıllık iktidarının en büyük kriziyle karşı karşıya. Başbakan bağırırcasına şiddetli ses tonuyla gazeteciye ve gazetesine doğrudan saldırdı. Gergin bir basın toplantısı biterken, İspanyol heyeti basının, İspanya’da çok şikayet olsa bile, birçok yerde daha kötü olduğunu hatırladı. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin raporuna göre Türkiye, Çin ve İran’ın bile önünde, en çok gazetecinin hapiste olduğu bir ülke.”
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 11:39
YORUM EKLE