Başbuğ:'Tedbirler alınmalı'

Genelkurmay eski başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dün Ağrı’da yaşanan saldırı ile ilgili, "Seçim öncesi bu tür provokatör olaylar yaşanabilecektir, vatandaşlar sağduyulu olmalıdır.

Gündem 12.04.2015, 17:33 12.04.2015, 17:53
Başbuğ:'Tedbirler alınmalı'
 Genelkurmay eski başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dün Ağrı’da yaşanan saldırı ile ilgili, "Seçim öncesi bu tür provokatör olaylar yaşanabilecektir, vatandaşlar sağduyulu olmalıdır.

Gerekli tedbirler alınmalı, güvenlik konusunda da eksik olmaması lazım." dedi.

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Eskişehir’de bir alışveriş merkezinde düzenlenen kitap imzalama gününe katıldı. 'Nasıl Bir Türkiye?' adlı kitabını imzalayan Başbuğ, burada okurlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Dün Ağrı’nın Diyadin ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada dört askerin yaralandığı olayı değerlendiren Başbuğ, "Ağır yaralı asker olmamasının iç rahatlatıcı bir durum olduğunu söyleyerek bakın bu konuyla ilgili daha önce de fikrimi defalarca belirttim. Tekrar aynı şeyi ifade etmek istiyorum. Silahların gölgesinde görüşme olmaz. Bu konuda söyleyeceğim budur. Bir taraf silahı tutacak, silaha sahip olacak ondan sonra da siz silahları bırakmayan bir örgütle silahların gölgesinde görüşme yapacaksınız. Bunun pek doğru bir hareket tarzı olduğunu düşünmüyorum. Geçen hafta bir gazeteye verdiğim röportajda da ifade ettiğim gibi, bir terör örgütüyle görüşme olabilir. Siyasi bir karardır. Bu istihbarat birimleri üzerinden yapılabilinir, ben de o düşüncedeyim. Ancak görüşmenin tek amacı olur. Kayıtsız ve şartsız silah bırakma konusunda olur görüşme. Benim düşüncem budur." diye konuştu.

'GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI, GÜVENLİK KONUSUNDA DA EKSİK OLMAMASI LAZIM'

Önümüzde bir secim dönemi olduğunu ve bu süreç içerisinde bazılarının süreci çeşitli olaylarla sabote etmeye çalışacaklarını belirten Başbuğ, "Burada önemli olan devlete düşen görevdir. Devlet, istihbarat düzenini iyi kullanmalı, olayları önceden tespit etmelidir. Gerekli tedbirler alınmalı, güvenlik konusunda da eksik olmaması lazım. Özellikle bu süreçte istihbarat faaliyetlerinin ve güvenlik önlemlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Halkımız olaylara sağduyu ile yaklaşmalıdır. Bazıları bu süreçte provokasyon yapmak isteyebilir. Bu provokasyonlara gelinmemesi lazım." uyarılarında bulundu.

Yorumlar (0)
banner442