Yandex Metrika

Başsavcılıktan adliye girişinde aranma talimatı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, avukatların da aranarak adliyeye alınmalarına ilişkin yazılı talimat yayınladı.

Başsavcılıktan adliye girişinde aranma talimatı
03 Nisan 2015 Cuma 14:24

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, avukatların da aranarak adliyeye alınmalarına ilişkin yazılı talimat yayınladı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu imzalı ‘İstanbul Adalet Sarayı girişlerinde uygulanacak güvenlik tedbirlerine ilişkin çalışma talimatı ve esasları’ başlıklı talimat adliyenin giriş kapılarına asıldı. 

Güvenlik tedbirlerine ilişkin çalışma talimat ve esaslarının yasal mevzuat kapsamında belirtildiği kaydedilen yazıda, “Adli ve önleme arama yönetmeliğinin ‘hakimden önleme araması kararı alınması gerekmeyen haller’ başlıklı 25. maddesi 1. fıkrasının a bendinde belirtildiği üzere, devletçe kamu hizmetine özgülenmiş bina ve her türlü tesislere giriş ve çıkışın belirli kurallara tabi tutulduğu hallerde, söz konusu tesislere girenlerin üstlerinin veya üzerlerindeki eşyanın veya araçlarının aranmasında ayrıca bir arama emri ya da kararı gerekmemektedir.” denildi.

Adalet sarayı giriş kapılarında bulunan kapı ve x-ray cihazından geçirilmek suretiyle yapılan kontrollerin bu kapsamda güvenlik amaçlı bir denetim olduğu ifade edildi. 

Bu uygulamanın CMK’nın 119 ve devamı maddelerinde düzenlenen ceza soruşturması kapsamında yapılan arama işlemi olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığı kaydedilen talimat yazısında, “Yine 1136 sayılı avukatlık kanununun 58. maddesinde yapılan düzenleme, avukatların avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarında yapılacak ceza soruşturmaları ile ilgili olup avukatların adliye binalarına girişlerinde kapı dedektörlerinden geçmeleri ve ayrıca çantalarının 
x-ray cihazlarından geçirilmesi şeklindeki uygulamanın ceza soruşturması kapsamında CMK’nın 119 ve devamı maddelerinde düzenlenen bir arama olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Yine aynı şekilde bu uygulamanın 1136 sayılı avukatlık kanununun 58. maddesine aykırılık teşkil etmeyeceği de muhakkaktır.” denildi.

Gerek İstanbul Adalet Sarayı’na giren avukat, vatandaş ve personelin can güvenliğinin sağlanması gerekse genel kamu güvenliği ve kamu düzeninin korunması açısından adliyeye girişlerde avukat, personel ve vatandaşların kapı dedektörlerinden geçmeleri, çantalarının x-ray cihazından geçirilmesi şeklinde güvenlik amaçlı denetim yapılacağı ifade edildi. 

Talimatta, “Bu son derece hassas dönemde avukat, personel ve vatandaşlarımızın gerekli desteklerini bekliyor ve uygulamanın çalışma talimat ve esaslarına göre yapılmasını rica ediyoruz.” denildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.