Yandex Metrika

'Biz kendimizden eminiz'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan Ermeni tasarısının Senato'da kabul edilmeyeceğini düşündüklerini belirterek “Türkiye olarak kendimizden eminiz" dedi.

'Biz kendimizden eminiz'
11 Nisan 2014 Cuma 14:10

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi (NPDI) toplantısına katılmak üzere geldiği Japonya'da, 1915 olaylarına ilişkin tasarının ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarihi konuların tarihçiler tarafından araştırılması gerektiğini belirten Davutoğlu, "Bu konuların hiçbir zaman siyasi bakımdan istismar edilmemesi gerektiğini vurguladık" diye konuştu. Davutoğlu, bu ilkesel pozisyonu birçok kere dünyaya ilan ettiklerinin altını çizerek, TBMM'nin, ortak tarih komisyonu kurulması yönünde 2005'te yaptığı çağrıyı hatırlattı.

Bugün hala Türkiye karşıtı bazı çevrelerin, bu meseleyi her 24 Nisan öncesinde gündeme getirerek, Türkiye üzerinde baskı oluşturma çabasına yöneldiklerine dikkati çeken Davutoğlu, bu konuda Türkiye’nin her zaman ilkesel tutumunu sürdüreceğini vurguladı.

Dışişleri Komitesi’nin bazen katılımı düşük bir şekilde, ani toplantılarla böyle kararlar alabildiğine işaret eden Davutoğlu, "Ancak bunun Senato tarafından kabul edilmeyeceği kanaatini taşıyoruz" dedi.

 

-"İç politika malzemesi yapılması, daha çok zarar verir"-

 

Davutoğlu, bu çerçevede çalışmalarını hem Kongre ve Senato'da hem de yönetim nezdinde sürdürdüklerine işaret ederek, Türkiye'nin yeni büyükelçisinin de intikal ettiğini ve ayrılmadan önce kendisine açık bir talimat verdiklerini kaydetti. Büyükelçiden süratle çalışmaları başlatarak herhangi bir istismarın önüne geçilmesi yönünde bütün mekanizmaları ve süreçleri harekete geçirmesini talep ettiklerini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

"Sayın Kerry de Türk-Amerikan dostluğunun, Türk-Amerikan stratejik işbirliğinin önemine vurgu yaparak, bu konuda ellerinden geleni yapacağını ifade ettiler. Bu tür istismar çabaları sonuç vermez. Türk-Amerikan ilişkilerinin zarar görmesinden kimse fayda görmez. Türk-Amerikan ilişkileri şu anda stratejik anlamda dünyada birçok sorunun çözümü bağlamında en önemli ilişkilerden biridir. Şu veya bu lobinin tesiri ya da tamamen konjonktürel gerekçelerle Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verilmesinin önüne geçilmesi gerekir. Bunun bir iç politika malzemesi yapılması, bunu yapanlara daha çok zarar verir."

"Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak kendimizden eminiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, gelecek sene 100. yıl bahanesiyle birçok faaliyetin yapılması ihtimalini de göz önünde bulundurarak yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

 

-"Türkiye, konuşmaya hazırdır"-

 

Davutoğlu, "Bütün dünyadaki Ermenilere başka ülkeleri, üçüncü tarafları kışkırtarak Türk-Ermeni ilişkilerini daha da çıkmaz sokağa sokmamaları" çağrısında bulunarak, "Karşılıklı diyalogla, her zaman söylediğimiz gibi Türkiye yurt dışındaki değişik ülkelerdeki Ermenileri kendi diasporası gibi görüp konuşmaya hazırdır. Her konuyu müzakare etmeye ve tarihi adil bir hafıza içinde değerlendirmeye hazırdır" dedi.

Davutoğlu, üçüncü ülkelerin konuya müdahil olmasının Türkiye-Ermenistan arasındaki uzlaşı sürecini etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soruya, "Son derece olumsuz etkiler" yanıtını verdi.

 

-"Söz konusu girişime öncülük edenleri kınıyoruz"-

 

Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, alelacele ve acemice hazırlanmış gayrı ciddi bir karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etmek suretiyle, konumu, yetkisi ve sorumluluk alanıyla bağdaşmayan bir tasarrufta bulunmuştur. Tarihi ve hukuku çarpıtan bu siyasi istismar çabasını reddediyor, peşin hükümlü ve hukuki temelden yoksun söz konusu girişime öncülük edenleri şiddetle kınıyoruz" denildi.

"İnsanlığa çok büyük acılar yaşatan Birinci Dünya Savaşı sırasında cereyan eden trajik 1915 olaylarına ilişkin adil bir hafızaya, bu ortak tarihin sahipleri olan Türkler ve Ermeniler tarafından birlikte diyalog ve empati yoluyla nasıl ulaşılabileceği yoğun biçimde ve her yönüyle esasen irdelenmektedir" ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye-Ermenistan protokollerine de yansıtılmış olan Ortak Tarih Komisyonu kurulması‎ önerimiz, bu çerçevede hala gündemdedir. Önümüzdeki dönemde, ABD Kongresinin bu gibi yapıcı olmayan girişimlerle Türkiye-ABD ikili ilişkilerine zarar vermek yerine, mevcut konjonktürde her zamankinden daha fazla önem arz eden tarihi ittifak ve ortaklığımızı pekiştirmeye yönelik çabalar içinde olması; bu ve benzer karar tasarılarının yasama gündemi içinde daha ileriye götürülmemesi önem taşımaktadır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.