Alexa

Bu Yıl At Yılıydı Yarın Koyun Yılı Başlıyor

Türk Ocakları Genel Merkezi'nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetleri'nde bu hafta, Nevruz Bayramı kutlandı.

Bu Yıl At Yılıydı Yarın Koyun Yılı Başlıyor
Türk Ocakları Genel Merkezi'nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetleri'nde bu hafta, Nevruz Bayramı kutlandı.

Yoğun katılımın olduğu program sinevizyon gösterisi ile başladı. Programın sunumunu Özbekistan'dan Nergis Davidova yaptı. Türk Dünyasının çeşitli yerlerinde yapılan Nevruz kutlamalarının yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu Nevruz ile alakalı bir konuşma yaptı. Konuşmasına eski takvimi anlatarak başlayan Kavuncu yılın 2 bölüm olduğunu ve 180 gün Kasım 186 gün Hızır olduğunu söyledi. 

 

Dördüncü Cemre Nevruzdur
 
 Tabiatın yeniden uyanışından bahseden Kavuncu, "Kasım'ın 105'inde yani 20 Şubatta ilk cemre havaya, 27 Şubatta ikinci cemre suya, 6 Martta üçüncü cemre toprağa düştü, dördüncü cemre Nevruz'dur 21 Martta cemre cana düşer, tabiat canlanır" dedi. 
 
 Bu Yıl At Yılıydı Yarın Koyun Yılı Başlıyor
 
 12 Hayvanlı Türk takvimini anlatan Kavuncu, içinde bulunduğumuz yılın takvime göre at yılı olduğunu ve bu yılı bitirip koyun yılına geçeceğimizi dinleyenlerle paylaştı. 
 
 Nevruz'un bir dönem Türklerin gündeminden düştüğünü de anlatan Kavuncu, " O dönemlerde Hıdırellez ön planda olmuştur" dedi. Sovyet Rusya döneminde Türk Dünyasının bir çok yerinde Nevruz'un yasaklandığını da belirten Kavuncu, 1987'de Kazakistanlı aydınların girişimi ile bu yasak kaldırılmaya çalışıldığını 1989'da ise girişimlerin sonuç verip Nevruz'un yeniden coşkuyla kutlanmaya başlandığını sözlerine ekledi.  1994 yılında Türk Ocakları'nın da Türkiye'de Nevruzu yeniden canlandırma çalışmalarına başladığını söyleyen Kavuncu o yıl Nevruz'un büyük bir şölenle kutlandığını sözlerine ekledi. 


Türk Dünyası'nın çeşitli yörelerinden Nevruz için söylenen manileri misafirlerle paylaşan Kavuncu, bu programın hazırlanmasında emeği geçen Türk Dünyası öğrencilerine teşekkür ederek konuşmasına son verdi.  
 
Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu'nun konuşmasının ardından, Vepa Garliyev ve Adelina Piljug şiir okudular. Kazakistanlı Dinmuhammed Ametbek ise dombra çalarak kutlamaya renk kattı. Türk Ocakları Genel Merkezi Türk Sanat Müziği Korosu'nun konseri ile program tamamlandı. Programın sonunda misafirlere Sumelek tatlısı ikram edildi. 
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 17:30
YORUM EKLE

banner325