Caillou ve Niloya'ya terör bahanesiyle sansür

Turkcell bünyesinde faaliyet gösteren mobil uygulama ve web programı Turkcell TV'nin çocukların hayranlıkla izlediği Caillou ve Niloya gibi çizgi filmlerin yayınlandığı Yumurcak TV'nin yayınlarına son verdiği ortaya çıktı.

Gündem 03.10.2015, 14:13 03.10.2015, 14:19
Caillou ve Niloya'ya terör bahanesiyle sansür
Konuyla ilgili aranan Turkcell TV Müşteri Hizmetleri'nin kanalın yayından çıkarılmasına gerekçe olarak; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir terör soruşturmasını gösterdiği öğrenildi. 

Konuyla ilgili olarak Zaman'da yayınlanan haber şöyle: 

Tivibu'dan sonra Turkcell bünyesinde faaliyet gösteren mobil uygulama ve web programı Turkcell TV de skandal bir karara imza attı. 

Turkcell TV, çocukların hayranlıkla izlediği Caillou ve Niloya gibi çizgi filmlerin yayınlandığı Yumurcak TV'nin yayınlarına terör soruşturmasını bahane ederek son verdi. Bu keyfi uygulamadan Samanyolu Haber, Mehtap TV, Kanaltürk ve Samanyolu TV gibi ulusal kanallar da nasibini aldı. Turkcell TV Müşteri Hizmetleri'nden alınan bilgiye göre, söz konusu kanalların çıkarılma sebebinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı terör soruşturması kapsamında olduğu öğrenildi.

Turkcell TV ile sözleşmeleri devam eden aboneler mağdur olurken, tüketici dernekleri başkanları bu uygulamanın keyfi ve hukuksuz olduğunu belirtti. Abonelerin maddi ve manevi tazminat davası açma hakkının bulunduğunun altı çizildi. Taahhütlü abonelerin diledikleri takdirde herhangi bir cezai bedel ödemeden sözleşmelerini feshetme hakkına kavuştuklarını söyleyen Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Sözleşmelerin geçerli olduğu süre boyunca tüketici aleyhine değiştirilmesini Tüketici Kanunu men etmektedir.” dedi. 

Yüzlerce aboneyi mağdur eden durumun Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu'na göre etik dışı olduğunu vurgulayan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da, “Bu sözleşme koşullarındaki süre bitmeden ve abonelerin görüşü alınmadan firmalar iptal yapamaz. Eğer iptal olursa abonelerin maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı vardır.” açıklamasında bulundu. Taahhütlü abonelerin bedel ödemeden sözleşmelerini feshedebileceğini ifade eden Aydın Ağaoğlu, “İzleyiciler bazı kanalları izlemekten mahrum bırakıldıkları takdirde tüketici kanunun hükümlerine göre bedel indirimi talep edebilecekleri gibi cayma veya cezası ödemeden aboneliklerini de her an sonlandırma hakkına sahiptirler.” diyerek, elektronik haberleşme sektöründe tüketici hakları yönetmeliğine göre sözleşme sürerken tüketici aleyhine bir değişiklik yapılmasının mümkün olmadığına değindi. 
Yorumlar (0)
12°
açık