Alexa

Çalıştığı Türkiye’ye Cumhurbaşkanı olarak geldi  

Türkiye’de 8 yıl büyükelçilik görevi yürüttükten sonra ülkesinde Cumhurbaşkanı olan Malatu Teshome, Türkiye'ye geldi.

Çalıştığı Türkiye’ye Cumhurbaşkanı olarak geldi  

Etiyopya FETÖ’nün cani yüzünü, insanlık için teşkil ettiği tehdidi gören dostlarımızdandır. Bu konuda gereken adımları el birliği içinde atıyoruz”

 Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome: “Türk halkı da dik durarak bu terörist gruba karşı demokrasilerini ve ülkelerini koruma noktasında çok büyük cesaret örneği göstermiştir. Bu anlamda hükümetin Gülen’e ait olan okulların Maarif Vakfı’na devretme kararı almıştır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 yıl Türkiye’de büyükelçilik görevi yapan Etiyopya Cumhurbaşkanı Malatu Teshome’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ağırladı. Konuk Cumhurbaşkanı Teshome, “Tekrar buraya gelmek benim için eve dönmek gibi” dedi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından yapılan anlaşmaların imza törenine katıldı. İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geçmişini anlatırken, Etiyopya Cumhurbaşkanı Teshome’nin Türkiye’de 8 yıl görev yaptığını, o dönemden tanışmış olmaları nedeniyle kendisi için önemli bir dost olduğunu söyledi.

Etiyopya Cumhurbaşkanı Teshome ise 8 yıl görev yaptığı Türkiye’de bulunmayı şu sözlerle açıkladı: “Tarihi ve büyük ülkede 8 yıl görev yaptıktan sonra tekrar buraya gelmek benim için eve dönmek gibi.”

  Etiyopya Cumhurbaşkanı Teshome’nin Türkiye’de büyükelçilik yaptığını belirten Erdoğan, “Gerçek bir Türkiye dostudur. O dönemden tanıştığımız için benim için de anlamlı bir dost. Kendisi son olarak Cumhurbaşkanlığını devraldığım törene katılmak için ülkemize gelmişti. Gelen cumhurbaşkanlarından müstesna bir tanesiydi. Benim için o devir teslim töreni de anlamlıydı” dedi.

Türkiye-Etiyopya arasındaki ikili ticaret hacminin 439 milyon dolar olduğunu kaydeden Erdoğan, “Bugün bir hedef belirledik, ilk etapta bunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının Etiyopya’ya yatırım için giden firmalarımıza, resmi ve özel heyetlerimize gösterdiği ilgi ve alakayı çok iyi biliyorum. Perşembe günü İstanbul’da işadamlarımızla yapılacak toplantının yeni bir sürece vesile olacağına inanıyorum. Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerini en kısa sürede başlatacağız. Kazan kazan temelli ortaklıklara imza atabileceğimize inanıyorum. Özellikle de hidroelektrik santraller konusunda ciddi bir deneyimimiz var, Etiyopya’nın da su kaynakları konusunda ciddi bir potansiyeli var. Hidroelektrik enerjiler noktasında Etiyopya ciddi bir enerji kaynağına sahip olma fırsatını Türk girişimcilerle paylaşabilir. Geçtiğimiz yıl Etiyopya için zorlu bir sene oldu. Ülke son 30 yılın en şiddetli kuraklığını yaşadı. Etiyopya uluslararası ortakları ve BM ajansları ile koordinasyon halinde bu felaketin etkilerini en aza indirmeyi başardı. Bizde kuraklıktan etkilenen bölgelere Etiyopyalı yetkililerle koordinasyon içinde iki farklı insani yardım kampanyası yürüttük. İmkanlarımızı seferber ederek Etiyopyalı kardeşlerimizin sıkıntılarını hafifletmeye çalıştık. Biz şu ilkeye yürekten inanıyoruz, yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır. Bizim için ihtiyaç sahibinin kim olduğunun, nerede olduğunu, etnik ve dini kimliğinin hiç önemi yoktur,  çünkü gözyaşlarımız aynıdır. Önemli olan dayanışmadır, paylaşımdır. İnsan odaklı kalkınma yardımlarımızda Afrikalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE