Çarşı grubunun savunmasına başlanamadı

Gezi olaylarında 'hükümeti devirmeye teşebbüs' ettikleri iddiasıyla yargılanan Çarşı grubuna mensup 35 sanığın yargılanmasına henüz başlanmadı.

Gündem 16.12.2014, 16:03 16.12.2014, 16:06
Çarşı grubunun savunmasına başlanamadı
 Gezi olaylarında 'hükümeti devirmeye teşebbüs' ettikleri iddiasıyla yargılanan Çarşı grubuna mensup 35 sanığın yargılanmasına henüz başlanmadı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz 35 sanık ve avukatları hazır bulundu. Duruşmaya, baro temsilcileri ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal katılırken, CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Umut Oran, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, DGP Genel Başkanı Kütahya Milletvekili İdris Bal ve Ressam Bedri Baykam da izleyici olarak katıldı. Bazı sanıklar ile avukatlar ve milletvekillerinin Beşiktaş formaları ile duruşmaya katıldıkları görüldü.

Sanıklar ve avukatlar, duruşma salonunun fiziki şartlarının duruşma yapmaya elverişsiz olduğunu iddia etti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Metin Tamırci, duruşmayı kendi mahkeme salonlarında yapma konusunda uzun süre ısrar etti.

Mahkeme Başkanı Tamirci, "Ne kadar daplasmana (Başka mahkemelere ait duruşma salonuna) gittiyse mahkeme, hep sıkıntı yaşandı." diyerek büyük duruşma salonunda yargılama yapılmasına ilişkin talepleri olumlu karşılamadı. Hemen bu polemiğin ardından Başkan Tamirci, "Kimlik tespitlerini yapalım. İddianameyi okuyalım. Hoşunuza giderse devam ederiz." diyerek kimlik tespitlerinin yapılmasına başladı.

Ancak itirazların devam etmesi nedeniyle, avukatların kimlik yoklamasının yapılamaması ve iddianamede isimleri yer alan 35 sanığın kimlik tespitlerinin alınmasının ardından duruşmanın alt katta bulunan büyük duruşma salonunda yapılmasına karar verildi.

Büyük duruşma salonunda saat 12.20'de başlayan salonda yine avukatların çeşitli itirazları ile savunmalara geçilemedi. Avukatlardan bazıları duruşmanın sesli ve kameralı kayıt sistemi ile kayıt edilerek yapılmasını istedi. Ancak Başkan Tamirci, bu şekilde bir hazırlık yapmadıkları için bu talebin reddine karar verdiklerini açıkladı.

Bu sırada Mahkeme Başkanı, sanıklara iddianame ve eklerinin kendilerine tebliğ edilip edilmediğini sordu. Bazı sanıklar iddianamenin kendilerine ulaşmadığını söyleyince Başkan Tamirci, "İddianamenin 2-3 sayfalık okunabilecek kısmını okuyacağım. Oradan takip edebilirsiniz. Geri kalan sanıklar hakkındaki suçlamaların yer aldığı kısmı da savunmalar alındığı sırada okuyacağım." açıklamasını yaptı. Ardından da İddianamede genel suçlamaların yer aldığı 3 sayfalık bölümü Başkan Tamirci kendisi okudu.

Sanık avukatlarından Ömer Kavili, iddianame tebliğ işleminin yapılmasının ardından duruşmanın en erken bir hafta sonra başlaması gerektiğinin CMK'da belirtildiğini söyleyerek, yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu ve duruşmanın sona erdirilerek tebliğ işleminin ardından en erken bir hafta ara verilmesini talep etti.

Sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar ile Ersan Şen de 2013 yılında terör örgütü DHKP/C'ye yönelik yürütülen bir soruşturma kapsamında iletişimin tespit edilmesi yönünde bazı kararlar alındığını söyledi. Avukatlar, daha sonra yasal değişiklikler ve savcının da bu tapelerde örgüt suçunu tespit edemediğini belirtmesinin ardından bu dinleme kararları ile tespit edilen tapelerin soruşturma dosyasından çıkarıldığını anlattı. Avukatlar, bu tapelerin daha sonra bir şekilde Çarşı grubunun şüpheli olarak yer aldığı soruşturmada delil olarak kabul edildiğini söyledi. Dizdar ve Şen, bu tapelere atıfta bulunularak iddianame hazırlandığını, ancak tapelerin asıllarının dava dosyasına yansımadığını söyledi. Bu nedenle dinlemelere ilişkin bu tapelerin hukuksuz delil olarak kabul edilmesi ve hukuksuz delillerin iddianameden çıkarılmasını istedi.

"HERKESİN ŞEKERİ DÜŞTÜ, YEMEĞİNİZİ YİYİN"

Ancak mütalaası sorulan Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun, avukatların taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Başkan Tamirci de "Tebliğ-tebellüğ için yeterli vaktiniz vardı. inceleyebilirdiniz." dedikten sonra yapılan bütün itiraz ve taleplerin reddine karar verdiklerini açıkladı. Tartışmaların buna rağmen devam etmesi üzerine Başkan Tamirci, "Herkesin şekeri düştü. Yemeğinizi yiyin." diyerek duruşmaya 14.30'a kadar yemek arası verdiklerini açıkladı. Duruşma, öğleden sonra savunmaların alınması ile başlayacak.
Yorumlar (0)
açık