Cübbeli Ahmet Hoca'nın 'Yangın' Tweeti Sosyal Medyayı Karıştırdı

Cübbeli Ahmet Hoca, "Yangın gördüğünüzde tekbir getirin yangın söner" ifadelerine açıklık getirdi. Ahmet Mahmut Ünlü'nün, yangınlarla ilgili dün Twitter hesabından yaptığı paylaşım tartışmalara yol açtı.

Gündem 30.07.2021, 20:09 31.07.2021, 14:40
Cübbeli Ahmet Hoca'nın 'Yangın' Tweeti Sosyal Medyayı Karıştırdı

Ahmet Mahmut Ünlü'nün (Cübbeli Ahmet Hoca) sosyal medya paylaşımında yangınların nasıl söndürüleceğine dair öneride bulunarak, "Hadis-i Şerif'te: 'Yangın gördüğünüz zaman tekbir getirin, zira tekbir gerçekten onu söndürür' buyuruluyor. (İbnü's-Sünnî, Amelü'l Yevm, rakam: 289-292)" demişti. Ancak, Cübbeli Ahmet Hoca,daha önce attığı mesaja açıklık getirerek, "Dün tekbir getirmekle ilgili attiğim twet; insanlara bir an evvel yangında ne okuyacaklarına dair bir zikir telkin etme amacıyla acele olarak atılmış bir tweettir" diyerek şu ifadelere yer verdi.

"Yangın söndürmek için neler lazım olduğu, itfaiye ekiplerinin ve helikopter gibi vasitaların kullanılması gerektiği herkesçe bilinmektedir, zaten Kur'an bize sebeplere sarılmayı emretmektedir ve bu her Müslüman tarafından bilinmektedir, yetkililer de vazifesinin idrakindedir. "Sözün uzunu ahmağa söylenir" kaidesince bizim paylaştığımız hadis-i şerife itiraz edenler ancak kötü niyetli kimseler olabilir. Izmir Marşı okununca yağmurun durduğuna inananlar, tekbir getirilince Yüce Allah'ın yangını söndüreceğine neden inanmıyorlar. Tabiî ki her halükarda sebeplere sarılmak İslâm’ın emridir, bu konu tartışmasızdır. Biz sadece bilinen bir şeyi tekrarlamak yerine ekseriyet tarafından bilinmeyen bir şeyi hatırlatmak istedik.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)