Alexa

Darbeci Evren'e Devlet Töreni

nkara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) hayatını kaybeden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Devlet töreni düzenleneceği bildirildi.

Darbeci Evren'e Devlet Töreni
Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) hayatını kaybeden 7. Cumhurbaşkanı 12 Eylül 1980 Tarihindeki darbeyi gerçekleştiren Kenan Evren için Salı günü devlet töreni düzenleneceği bildirildi.

Bakanlar Kurulu kararıyla son olarak 2013 yılında değiştirilen Devlet Cenaze Törenleri Yönetmeliği'ne göre; görevde iken veya görevden ayrıldıktan sonra vefat eden Cumhurbaşkanı için ulusal cenaze töreni düzenleniyor.

Ulusal cenaze töreni programı; Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Garnizon Komutanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından kararlaştırılıyor.

Muhafız alayı tören taburu ve askeri bandonun katıldığı ulusal cenaze töreninde cenaze, araçla çekilen bir top arabası üzerinde taşınıyor.

Ulusal cenaze töreni Ankara'da gerçekleştiriliyor. Cenaze Ankara dışında bir yerde defnedilecek ise burada alınacak düzene ilişkin program, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü başkanlığında, o ilin valiliği ve garnizon komutanlığı ile büyükşehir belediye başkanlığı/belediye başkanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet tarafından belirleniyor.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 12:25
YORUM EKLE