Yandex Metrika

Demirtaş Sonbahar Takvimini açıkladı...

BDP lideri Demirtaş çözüm sürecine yönelik açıklama yaptı.

Demirtaş Sonbahar Takvimini açıkladı...
02 Ağustos 2013 Cuma 14:40

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinde hükümetin ikinci aşamada atması gereken adımlar konusunda 1 Eylül’le kadar hazırlıklarını tamamlaması ve 15 Ekim’e kadar bazı pratik adımların atılması durumunda normalleşme adı verilen üçüncü aşamanın 15 Ekim’den sonra başlayabileceğini söyledi. 

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da tutuklu bulunan milletvekili ve siyasetçileri E ve D Tipi Cezaevinde ayrı ayrı ziyaret etti. Demirtaş, gündeme ilişkin konuları değerlendirirken, çözüm sürecinin ikinci aşamasında olduklarını, yani hükümetin demokratikleşme adımlarını ve yasal anayasal değişiklikleri gündeme getirmesi, bunları gerçekleştirmesi gerektiği bir dönemde olduklarını söyledi. Demirtaş, açıklamalarında şöyle dedi:

"Tabi önümüzde bir parlamento çalışma takvimi var, seçim takvimi var. Bütün bunlar gözetildiğinde iyi hesaba katıldığında aslında 1 Eylül ve 15 Ekim’e kadar bütün bu ikinci aşamaya dair pratik adımların atılması gerekiyor. Bu aslında İmralı’da devlet heyeti ve sayın Öcalan arasında görüşülmüş bir konu, bizler de hükümet ile görüşüyoruz. Yani bu bir dayatmadan çok önümüzdeki siyasi sürecin takvimine uygun bir öneridir aslında. Hükümet de bu önerileri dikkate alan bir çerçevede çözüm sürecine yaklaşıp ve ciddiyet ile bazı adımlar atarsa ben üçüncü aşama ile ilgili sürecinde 15 Ekim’den sonra başlayabileceğini düşünüyorum. Çünkü görüşmeler ve çağrılar bunu gösteriyor."

"ÖNEMLİ OLAN ÖLÜMLERİN DURMASI İDİ"

Hükümetin ikinci aşamanın gereği olan demokratikleşme adımlarıyla ilgili çalışmasını 1 Eylül’e kadar bitirmesi, somutlaştırması, kamuoyu ve kendileri ile paylaşması gerektiğini beliren Demirtaş, "15 Ekim’de de parlamentoda yasallaşması gerekiyor. Bazı pratik adımların atılması gerekiyor. Çünkü bildiğiniz gibi parlamento 1 Ekim’de açılıyor" dedi.

Hükümet ile BDP arasında uzun süre tartışma konusu olan ikinci aşamaya geçilip geçilmediği ile ilgili bir soru üzerine Demirtaş şunları söyledi:

"Sıkıntı yok. Önemli olan savaşın, çatışmaların, ölümlerin durması idi. Sağlandı, gerçekleşti, çok şükür ki insanlar savaştan, çatışmadan ölmüyor. Bu önemli bir başarı ve aşamadır. Yani kaç kişi çıktı, kaç kişi kaldı tartışmasından çok buna bakmak lazım. Hükümetin şu anki durumu ikinci aşamanın hayata geçmesi için bir fırsat olarak değerlendirdiğini düşünüyorum." 

"İMRALI’DAN BİR FOTOĞRAFLA ÇIKMAK İSTİYORUZ"

Selahattin Demirtaş, İmralı Adası’nda bayramdan önce ya da sonra Öcalan ile BDP heyeti arasında yapılacak olan görüşmeden sonra bir fotoğrafın kamuoyuna yansımasını istediklerini de anlattı. 

Demirtaş, "Biz arzu ediyoruz, sayın Öcalan da eğer fotoğraf çekilmesine izin verirse ve arzu ederse bu yasalara aykırı değil. Bütün cezaevlerinde bütün tutuklu ve hükümlüler fotoğraflar çekebiliyor. Görüşçüleri ve yakınları ile fotoğraf çekebiliyorlar. O fotoğraflar dışarı çıkabiliyor. Bayramda veya bayramdan sonra yapacağımız görüşmede biz bu talebi dile getireceğiz. Bakanlığın iznine tabi bir olay değil aslında. Ama, İmralı’daki imkanlar el veriyorsa bir fotoğraf ile dışarı çıkmak istiyoruz" dedi.

"KÜRT SİYASETİNİN ANA KADROSU İÇERİDE"

Çözüm sürecine cezaevlerindeki Kürt siyasetçilerin de büyük destek verdiği görüşünü savunan Selahattin Demirtaş, "Kürt siyasetinin kadrolarının ana gövdeleri tutuklu ve içeride. 6 milletvekilimiz, binlerce siyasetçimiz halen içeride. İşte ikinci aşamaya dair atılması gereken en somut adımlardan biride tutukluların serbest kalmasıdır, bunun sağlanmasıdır, düzenlemenin yapılmasıdır" diye konuştu.

Bir çoklarının ceza alsalar bile şu anda fazladan yattıklarını, bunları yapanlardan bir gün pesap soracaklarını kaydeden Selahattin Demirtaş, "On binlerce insan aileleri ile birlikte eziyete tabi tutuldu. Bunu hukuk adına kanun adına yaptılar, bizzat mahkemeler bunu yaptı. Yargıçların çoğu hakim gibi değil cellat gibi davrandı. Polis ve savcıların çoğu kanun adamı gibi değil cellat gibi davrandılar" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.