Yandex Metrika

Dershaneler Kapatılarak Özel Kurumlar İmha Ediliyor

Aktif Eğitim Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, eğitim kurumlarını milletin hizmetinde en etkin şekilde kullanılmasını sağlamakla görevli olanların kanunla kurum kapatarak yeni işsizleri işsiz ordularına dahil etmek istediğini söyledi

Dershaneler Kapatılarak Özel Kurumlar İmha Ediliyor
06 Aralık 2014 Cumartesi 13:23

 Aktif Eğitim Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, eğitim kurumlarını milletin hizmetinde en etkin şekilde kullanılmasını sağlamakla görevli olanların kanunla kurum kapatarak yeni işsizleri işsiz ordularına dahil etmek istediğini söyledi.

Bir kısım kurumların ihya edilmesi ve bir kısım özel kurumların ise imha edilmek istendiğini hatırlatan Bahçe, “Dershaneler üzerinde farklı sendikalara üye lisede öğrencisi olan 2 bin 531 öğretmen üzerinde bir anket yapıldı. Eğitim Sen üyesi öğretmenleri yüzde 41, Eğitim İş üyesi öğretmenlerin yüzde 47’si, Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenlerin yüzde 69’u, Türk eğitim Sen öğretmenlerinin yüzde 86,4, Aktif Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin yüzde 92’si dershaneleri eğitim sisteminin eksikliklerini tamamlayan yardımcı kuruluş olarak görüyor. Anket içinde bir soru ise çarpıcı gerçeği ifade ediyor. Katılanların yüzde 97.5’i çocuğunu dershaneye gönderdiğini ve göndereceğini ifade ediyor.” diye konuştu.

Pak Eğitim İşçileri Sendikası organizasyonu ile ‘Özel Öğretimde İstihdam’ konusu masaya yatırıldı. Sendikanın Ankara Holiday İnn otelde gerçekleştirdiği panele işçi sendikaları, işveren sendikaları, işveren dernekleri, memur sendikaları, akademisyenler ve gazeteciler katıldı. 

Prof. Dr. Osman Özsoy moderatörlüğünde başlayan birinci oturumda Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Töremen ve Zirve Üniversitesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Aydın İpek, Aktif Eğitimsen Genel Başkanı Osman Bahçe, özel öğretimin istihdama katkısı, öğrenci ve velilerin özel eğitime bakışı ve bazı özel eğitim kurumlarının devlet eliyle kapatılmak istenmesinin hukuksal boyutunu tartışıldı. 

DERSHANELERDE ÖĞRETMEN İSTİHDAMINDA DEVLETE 300 MİLYON TL VERGİ VE SİGORTA ÖDENİYOR

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Töremen, 3 bin 700 dershanenin kapanması halinde, istihdam edilen 51 bini öğretmen olmak üzere toplam 70 bin 209 kişinin etkileneceğini söyledi. Dershanelerde öğretmen istihdamından yıllık vergi ve sigorta olarak devlete 300 milyon TL, öğretmen dışı istihdamdan ise yıllık 100 milyon lira vergi ve sigorta olarak devlete ödendiğini hatırlatan Töremen, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üniversiteye yerleşen öğrencilerin sayısı dershane sayısı ile orantılı olarak arttı. Yaptığımız bir çalışmada resmi verilere göre 1993 yılında Batman’da 2 dershane varken üniversite kazanan öğrenci sayısı 98’di. 2013 yılında Batman’da dershane sayısı 18 iken üniversiteyi kazanan sayısı 6 bin 921’e yükseldi.” diye konuştu. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dönemde bir eksen kayması ile devlete ait resmi kurumları ‘bizim’, özel öğretim kurumlarını ise ‘başkalarına ait rakip kurum’ olarak gördüğünü belirten Aktif Eğitim Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe ise “Son dönemde kanunla dershanelerin kapatılması, özel okullara uygulanan teşvik sistemi ve bu sistemdeki adaletsizlikler, kapatılacak dershanelerin personelinden dışarı da kalacakların devlette istihdamına dair verilen sözlerin tutulmaması gibi çarpıklıklarla karşı karşıyayız.” dedi. 

Milli Eğitim'in kendi kurumlarını destekleyip, özel kurumları başarılı olmamaları konusunda engellemeye tabi tutulduğunu ifade eden Bahçe, “Son dönemde millet olarak şuna şahidiz. Görevi okul açmak olanların dünya çapında okul kapatma kampanyaları düzenlediğine şahit oluyoruz. Görevi eğitim kurumları imar etmek olanların, ülkemizin doğusunda güneydoğusunda, eğitim yuvalarını yakanlara alkış tutarcasına ülkemizin batısında eğitim duvarlarının bahçe ve duvarlarını yıkarak, haksızlık ekseninde mücadele ederek eğitim yuvalarını kapatıyorlar. Gazete ve televizyonlardan uyuşturucu bataklığına yuvarlanan gençlere şahit olurken, terör çete ve suç örgütlerinin tuzağına düştüğünü okurken, gençleri bu bataklığa düşmelerine engel olmak için çalışacak kişilerin, kendi evlatlarının ikballeri peşinde koşmaktan millete ait kurumların geleceğini düşünmediklerini görüyoruz.” şeklinde konuştu. 

SENDİKALI ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 97.5’İ ÇOCUĞUNU DERSHANEYE GÖNDERİYOR 

Eğitim kurumlarını milletin hizmetinde en etkin şekilde kullanılmasını sağlamakla görevli olanların kanunla kurum kapatarak yeni işsizleri işsiz ordularına dahil edilmek istendiğini ifade eden Bahçe, “Bir kısım kurumların ihya edilmesi ve bir kısım özel kurumların imha edilmesinde tüm bunların araç olarak kullanıldığı ifadesi yanlış olmaz. Dershaneler üzerinde farklı sendikalara üye lisede öğrencisi olan 2 bin 531 öğretmen üzerinde bir anket yapıldı. Eğitim Sen üyesi öğretmenleri yüzde 41, Eğitim İş üyesi öğretmenlerin yüzde 47’si, Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenlerin yüzde 69’u, Türk Eğitim Sen'li öğretmenlerin yüzde 86,4, Aktif Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin yüzde 92’si dershaneleri eğitim sisteminin eksikliklerini tamamlayan yardımcı kuruluş olarak görüyor. Geriye kalanlar dershaneleri sistemin kambur olarak görüyor. Anket içinde bir soru ise çarpıcı gerçeği ifade ediyor. Katılanların yüzde 97.5’i çocuğunu dershaneye gönderdiğini ve göndereceğini ifade ediyor. Sistemin kamburu olarak görsem de çocuklarımı dershaneye göndermekten uzak durmayacağım diye kendini ifade etmiş.” açıklamasında bulundu. 

İZLANDA’NIN NÜFUSU 323 BİN ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETME SAYISI 330 BİN

24 bin 440 özel öğretim kurumunda 186 bin 862 öğretmen ve 137 bin personel olmak üzere 323 bin 862 personelin çalıştığına dair bakanlık verileri olduğunu kaydeden Bahçe şunları söyledi: “3 bin 759 dershanede çalışanların yüzde 25’i 47 bin 555’i öğretmen, yüzde 13’ü 18 bini olmak üzere toplam 65 bin kişi özel dershanelerde çalışıyor. Bakanlık 2014 verilerine göre 813 bin 539 öğretmen mevcut. Ve 60 bin 306 öğretmen dışı olmak üzere 873 bin personel görev yapıyor. Bakanlık 120 binin üzerinde öğretmen açığıyla görev yapıyor. Geçenlerde bir siyasi parti lideri de dile getirmişti. İzlanda’nın nüfusu 323 bin atama bekleyen öğretme sayısı 330 bin. İzlanda nüfusunu atama bekleyen öğretmenlerimizin sayısı aştı sadece eğitim sektörü issiz sayısı.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.