'Devleti temsil edenler ile bir arada bulunmak son derece doğal'

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, , son günlerde bazı yazılı ve görsel basın organlarında, hakkında çıkan haberlerle ilgili yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

Gündem 30.05.2016, 12:33
'Devleti temsil edenler ile bir arada bulunmak son derece doğal'
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Devleti temsil edenlerle birlikte olmanın son derece doğal olduğunu kaydeden Cirit, haberlerin asılsız ve gazetecilik etiğinden uzak olduğunun altını çizdi.

Cirit, açıklamasında şunlara değindi: “Asılsız haberlerde bahse konu edilen gezilere ve toplantılara katılmam, resmi kurum ve kişiler tarafından, temsil ettiğim makam nedeniyle devlet protokolünün gereği olarak şahsıma yapılan davetlere icabet etmekten ibaret olup, gezi ve toplantılara yönelik yapılan haber ve yorumlar insani ve vicdani olmaktan uzaktır. Bu resmi gezi ve programlarda devletimizi ve milletimizi temsil edenlerle birlikte olmak son derece doğal karşılanmalıdır. Bu gezi ve programlarda gurur ve onurla temsil ettiğim Yargıtay'a zarar verici herhangi bir hareketin olması da söz konusu değildir. Kırşehirli olan Danıştay Başkanımızın çok arzu ettiği kız yurdu müjdesinin Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilmesinde Danıştay Başkanımızın sevincine ortak olmayı bu derece saptırmayı anlamakta zorluk çekmekteyim. Kurumumuzu yıpratma ve kamuoyunda algı oluşturma amacını güden bu neviden haber ve yorumların devam etmesi halinde yargının saygınlığını korumak amacıyla gereken yasal yollara başvuracağımı tüm kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunar, asılsız haberlerin takdirini kadirşinas halkımızın yüksek öngörüsüne bıraktığımı belirtmek isterim."
Yorumlar (0)