Alexa


Diyanet dolara geçti...

Hac fiyatlarını Euro üzerinden yapan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, dolardaki yükselişten sonra tarife değiştirdiği iddia edildi.

Gündem 08.03.2015, 14:53 08.03.2015, 15:00
Diyanet dolara geçti...
 Hac fiyatlarını Euro üzerinden yapan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, dolardaki yükselişten sonra tarife değiştirdiği iddia edildi.

Hesaplarını Euro üzerinden yapan hacı adayları, Diyanet’in bu tavrına tepki gösterdi. Geçen yıl 2 bin 780 Euro ödeyen hacı adayları, bu yıl 3 bin 600 dolar ödeyecek. Bu hesaba göre kişi başına bin 410 lira daha fazla para ödemek zorunda kalacaklar. 

Zaman gazetesinin haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı dolardaki yükselişi dikkate alarak tarife değiştirdi. Daha önce Euro üzerinden fiyat belirleyen Diyanet dolara geçti. Geçtiğimiz yıl 2 bin 780 Euro olan hac fiyatları bu yıl 3 bin 600 dolar olarak belirlendi. Bu hesap da hacı adaylarının bin 400 lira daha fazla para ödeyeceği anlamına geliyor. 

Hacı adayları ise bu duruma tepki gösterdi. Eşi Müzeyyen Genç ile birlikte 8 yıldır hac sırası beklediklerini dile getiren Ahmet Genç (61), Diyanet’in dolara geçme kararına anlam veremediğini söyledi. Bütçesini Euro üzerinden yaptığını belirten Genç, “Bütçemizi ona göre ayarladık. Ancak bu sene dolara geçildi. Bunun nedenini pek anlayamadık. Olan yine hacı adaylarına oldu. Küçük bir hesap yaptığımızda geçen yıla göre normal konaklama tarifesinde iki kişilik hac ücretinde 2 bin 800 liralık bir artış söz konusu. Dolardaki artışı da hesaba kattığımızda bu rakamın daha ne kadar yükseleceği belirsiz.” dedi.

12 Mart’ta yapılacak kura çekimi sonrası 74 bin hacı adayı yola çıkacak. Hacı adaylarının yüzde 60’ını Diyanet, yüzde 40’ını ise tur şirketleri götürecek. Zira, Diyanet geçen yıl normal konaklama tarifesi için her bir hacı adayından 2 bin 780 Euro ücret alıyordu. Bugünkü Euro kuruna göre hesaplandığında bir hacı adayı 7 bin 950 lira ücret ödüyordu. Dolara geçen Diyanet bu sene hac ücretini 3 bin 600 dolar olarak belirledi. Çünkü geçen yıl 7 bin 950 lira ödeyen hacı adayı dolardaki kur artışından dolayı en az 9 bin 360 lira ödeyecek. Türkiye geneli 74 bin kişinin dolar üzerinden hacca gittiği düşünüldüğünde hacı adaylarının cebinden toplam 104 milyon 340 bin lira daha fazla para çıkmış olacak.

TUR ŞİRKETLERİ: EURO’DAN DOLARA GEÇERKEN ZARAR ETTİK

Nüans Tur Genel Müdürü Güngör Kabak da değişiklikten sonra birçok şirketin zarar ettiğini söyledi. Kabak, “Doların artışından sonra Diyanet umrede dolara geçti. Biz de dolara geçtik, hac ve umrede her şey dolarla alınıyor. Şu anda birçok şirket de dolara geçmiş durumda. Bu durum hacca gidecek aday sayısını çok fazla etkilemez ama umre adaylarını etkileyebilir. Turizm şirketleri için bu durum çok sıkıntı oldu, Euro üzerinden hazırlık yaparak umreye giden birçok şirket zarar etti.” dedi. Bu durumun akıl karışıklığına sebep olduğunu belirten İkbal Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Ümit Bulut, “Dolara geçilmeden önce bir birlik sağlanmalı. Diyanet İşleri sezon başladığı an dolara geçti ve bizler de fiyatlarımızı Euro üzerinden açıklayınca geri dönemedik ve bir akıl karışıklığına neden oldu. Bunun yanında biz çapraz kurlardan çok zarar etmeye başladık.” diye konuştu.
Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P