Dünya Doktorları Derneği'nden 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

Dünya Doktorları Derneği Başkanı Hakan Bilgin, "Tüm insanların insan onuruna yaraşır şekilde yaşaması için çalışıyoruz"

Gündem 09.12.2020, 19:05
Dünya Doktorları Derneği'nden 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

Dünya Doktorları Derneği Başkanı Hakan Bilgin, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Tüm insanların insan onuruna yaraşır şekilde yaşaması için çalıştıklarını söyledi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mültecilerin haklarına dikkat çeken Dünya Doktorları Derneği Başkanı Hakan Bilgin 2020 yılı boyunca, Türkiye’de ve Suriye’de toplam 406 bin 632 mültecinin insan onuruna yaraşır, sağlık ve psikososyal destek hizmeti almaları için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi;

Tüm dünyada din, dil, ırk ayrımı gözetmeden kriz ortamlarından etkilenen insanlara yönelik çeşitli çalışmalar yürüten Dünya Doktorları Derneği (DDD), 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mültecilerin pandemide yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Dünya Doktorları Derneği Başkanı Hakan Bilgin “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 71 yıl önce bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Ülkemiz 1949 yılında imzacı oldu. Bildirge, insan hakları konusunda en temel belge. Irk, renk, din, cinsiyet, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrım gözetmeksizin hepimizin doğal insan haklarına sahip olduğunu vurguluyor. Biz de bu bildirgede ifade edildiği gibi ayrım gözetmeden, tüm insanların, insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşaması için çalışıyoruz”

Dünya Doktorları Derneği, 2020 yılı boyunca İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonu ve işbirliği ile İzmir’de ve Manisa’da bulunan mülteci ve mevsimlik işçilere mobil sağlık üniteleri ile birinci basamak sağlık hizmetleri ve bununla beraber aile planlaması ve cinsel üreme sağlığı hizmetleri de olmak üzere toplam 4 bin 599 kişiye hizmet sağladıklarını belirten Hakan Bilgin," Bunlara İstanbul ve Hatay’da verilen psikososyal destek hizmetleri de eklendiğinde, Türkiye’de toplan 13 bin 371 mülteciye sağlık hizmeti ulaştırdık” ifadelerini kullanarak yazılı basın açıklamasını şöyle tamamladı:

"Türkiye dışında da insani yaşam koşullarını iyileştirmek için çalıştıklarını söyleyen DDD Başkanı Hakan Bilgin “Suriye’de 230 bin 890’ı İdlib, 153 bin 926’sı Afrin’de olmak üzere toplam 384 bin 816 mülteciye birinci basamak sağlık hizmeti sağladık. Suriye’de 2 bin 248’i İdlib, bin 498’i Afrin’de olmak üzere toplam 3 bin 746 mülteciye ruh sağlığı ve Psikososyal destek alanlarında hizmet verdik” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu