Alexa

Erdem Başçı: Enflasyonla mücadelede başka önlemler de gerekli

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, enflasyon için para politikası dışında başka önlemlerin de gerekli olduğunu söyledi.

Erdem Başçı: Enflasyonla mücadelede başka önlemler de gerekli
 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, enflasyon için para politikası dışında başka önlemlerin de gerekli olduğunu söyledi.

Erdem Başçı, bankanın 83. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, “Gıda fiyatlarının son yıllardaki seyrini değerlendirdiğimizde, enflasyonla mücadele konusunda para politikasının yanı sıra başka önlemlere de ihtiyaç duyulduğu ortadadır. Bundan ötürü, TCMB’nin de en üst düzeyde temsil edildiği ‘Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin 2014 yılının Aralık ayında faaliyete geçmesini, gıda fiyatlarındaki gelişmelerin ortak bir platformda tartışılmasına ve gerekli önlemlerin alınmasına olanak sağlaması açısından çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Önümüzdeki dönemde, hava koşullarının 2014 yılındaki olumsuz etkilerinin geçmesine ilave olarak Gıda Komitesi’nin alınmasını önereceği önlemlerin gıda enflasyonunun düşürülmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

İKTİSADİ FAALİYET VE DENGELENME SÜRECİ


Erdem Başçı, iktisadi faaliyet ve dengelenme süreci konusunda ise şunları aktardı:

“İktisadi faaliyetteki genel eğilimi değerlendirdiğimizde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) ılımlı bir artış eğilimi sergilediğini görüyoruz. Genel hatlarıyla küresel büyüme oranlarının zayıf seyrini sürdürdüğünü, iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiğini söylemek mümkündür. Ülke grupları ayrımında bakıldığında gelişmekte olan ülkelerde küresel krizden sonraki hızlı toparlanma döneminin ardından büyüme oranlarının bir gerileme sürecine girdiğini görüyoruz. Çin ve Hindistan dışındaki gelişmiş ülkelerdeki büyüme oranlarındaki yavaşlamanın geçtiğimiz yıl daha da belirgin hale geldiği ve gelişmiş ülkelerin büyüme oranlarına yaklaştığı gözlenmektedir Ancak, Türkiye ekonomisi için dış talepteki zayıflamaya rağmen net ihracatın 2014 büyümesine katkı sağladığını memnuniyetle belirtmek isterim.”

2015 YILINA DAİR BAZI DEĞERLENDİRMELER

Konuşmasında 2015 yılına dair bazı değerlendirmeler de yapan Başçı, “Geçtiğimiz yıllar içinde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı tehdit eden gelişmelere etkin bir şekilde cevap verebilecek esneklikte bir politika çerçevesi oluşturmuş ve gerekli politika araçlarını geliştirmiş bulunmaktayız. Buradan hareketle, 2015 yılında temkinli para politikası duruşu sayesinde çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme eğiliminin devam edeceğini, ayrıca uygulanmakta olan yapısal reformların daha destekleyici arz yönlü koşullar sağlaması yoluyla ekonomimizin güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme eğilimine girebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Sürecek...
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 01:57
YORUM EKLE