Yandex Metrika

Erdoğan: Biz inşaat sektörüne ‘yürüyün’ dedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inşaat sektörüne kendilerinin asla ‘dur’ demediklerini ifade ederek, “Biz inşaat sektörüne ‘yürüyün’ dedik.

Erdoğan: Biz inşaat sektörüne ‘yürüyün’ dedik
12 Aralık 2014 Cuma 18:36

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inşaat sektörüne kendilerinin asla ‘dur’ demediklerini ifade ederek, “Biz inşaat sektörüne ‘yürüyün’ dedik.

Bunun başını da TOKİ çekti.” diye konuştu. Erdoğan’ın, uluslararası odakların kendisinin şahsına yönelik eylem içinde olmadığının altını çizerek, “Yalova’da bu Geziciler neden ortalıkta yoklar? Taksim’de ağaç kesilmedi. 12 tane ağaç bir yerden alınıp bir yere taşınıyor. O tencere tavacılar nerede? Yoksa, tencere tavalarınızı mı kaybettiniz, n’oldu?” diye sordu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, 365 oda ve borsa başkanı ile istişare toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan Erdoğan, “İnşaat sektörüne ‘dur’ sanayiye ‘ilerle’ derseniz, orada çöküntü başlar.” dedi. Erdoğan, “Eğitimden, hizmetten, himmetten bahseden yapının bir takım kirli cinayetlere, burası çok önemli, faili meçhul cinayetlere dahi bulaştığını işte bugünlerde görüyoruz. Bakınız burası çok enteresan. Daha da fazlası çıkacak. Zincir bunu gösteriyor. Daha şaşırtıcı şeyler de görecek, duyacaksınız.” diye konuştu.

Son bir buçuk yıldır Türkiye’nin içerden ve dışardan belli operasyonlarla hedef alındığını söyleyen Erdoğan, “Altını çizerek söylüyorum, sanmayın ki bunlar şahsıma yönelik operasyonlardır. Bu operasyonların tamamı Türkiye’nin varlığına, huzur ve istikrarına yönelik operasyonlardır. Bütün atılan bu adımların arkasında bir üst akıl var dedim. Gündeme oturdu ondan sonra. Sordular bana ‘üst akıl kim’. Dedim ki, ‘onu siz araştıracaksınız’. Ne olduğunu biliyorsunuz, kim olduğunu biliyorsunuz. Operasyonları yapanların hedefi şahsımdan öte ‘Yeni Türkiye’dir.” diye konuştu. 

“BUNLARI GÖREMİYORSAK VAY HALİMİZE YANDIK”

Göreve geldiklerinde enflasyonun yüzde 30’larda olduğunu ve bunu tek haneli rakama düşürdüklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye’de yatırımların olması halinde huzurun olacağını kaydetti. Başbakanlığı döneminde yatırımlara asla ‘dur’ demediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracata dayalı bir ekonomi benimsediklerini söyleyerek, “Bunları göremiyorsak, vay halimize yandık” dedi. 

“İNŞAAT SEKTÖRÜNE ‘DUR’ DERSENİZ, ÇÖKÜNTÜ BAŞLAR”

Sıkıntılı dönemlerden geçmelerine yardımcı olan hususun başında inşaat sektörüne verdikleri önem olduğunu vurgulayan Erdoğan, “İnşaat sektörüne biz asla ‘dur’ demedik, biz inşaat sektörüne ‘yürüyün’ dedik. Bunun başını da TOKİ çekti. ‘Acaba inşaat sektörü ile sanayide ileri teknoloji arasında bir fark olmalı mı?’ Hayır, o da ilerlesin ama inşaat sektörü de ilerlesin. İnşaat sektörüne ‘dur’ sanayiye ‘ilerle’ derseniz, orada çöküntü başlar.” dedi. Türkiye’nin kentsel dönüşümlerle birlikte inşaat sektörünün ayakta tutulması gerektiğini ifade eden Erdoğan, risk alınmadan neticenin olamayacağını kaydederek, siyaset ve ticaretin yanı sıra yaşamın bir risk olduğunu anlattı. 

“TAKSİM’DE AĞAÇ KESİLMEDİ, YALOVA’DA GEZİCİLER NEDEN YOK?

Görünüşe asla itibar edilmemesi gerektiğini savunan Erdoğan, “Gezi olayları dediler. Bahane neydi, ağaç. Hani Yalova’da bu Geziciler neden ortalıkta yoklar? Taksim’de ağaç kesilmedi. 12 tane ağaç bir yerden alınıp bir yere taşınıyor. Bir tanesi de çıktı ‘hala anlamadın mı, sorun ağaç değil’ dedi. O tencere tavacılar nerede? Yoksa, tencere tavalarınızı mı kaybettiniz, n’oldu?” diye konuştu. 

“TÜM POLİTİKALARIMIZI BİZ KENDİMİZ BELİRLERİZ” 

Uluslararası medyanın, aylardır Türkiye ekonomisini kötülemek için yalan yalan üstüne yalan yazdığını savunan Erdoğan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da “vay hallerine” diye seslendi. Bütün bunların belli odaklardan idare edildiğini savunan Erdoğan, saldırıların son derece sistematik yapıldığını söyledi. Bu sayede ‘eski Türkiye’ye geri dönüş yapılmak istendiğini aktaran Erdoğan, bu tür saldırıların her zaman karşısında olacaklarını belirtti. Eski Türkiye’ye geri dönüş olmayacağını aktaran Erdoğan, “İstedikleri gibi karıştırdıkları, istedikleri gibi istikamet çizdikleri bir Türkiye artık yok. Ekonomimizle, hedeflerimizle, ilke ve ideallerimizle tüm politikalarımızı biz kendimiz belirleriz.” dedi.

“ALLAH’A HAMDOLSUN, İNLERİNE GİRDİK VE GİRİYORUZ”

17 Aralık tarihinde yargı içindeki bazı odakların harekete geçtiğini söyleyen Erdoğan, yolsuzluk iddiasının bir bahane olduğunu söyleyerek, süreçte dik durduklarını yoksa kendi hükümetleri yerine bir başka hükümetin işbaşına getirileceğini savundu. Erdoğan, “Bunların bütün belgeleri tek tek ortaya çıktı. Şu anda bunlar elimizde. Şimdi ben Gezi olaylarına, 17-25 Aralık operasyonlarına ‘darbe girişimi’ dediğimde, bazıları bunu kabul etmek istemiyor. Gezi bir darbe girişimiydi. Mısır’da, Ukrayna’da işe yaradı ama Türkiye’de bu oyun bozuldu. 17-25 Aralık bir darbe girişimiydi. Ama biz sağlam durduk. O da işe yaramadı. Kimse kusura bakmasın, ben burada bazı acı gerçekleri hatırlatmak zorundayım. 17 Aralık sonrasında biz ne dedik? ‘İnlerine gireceğiz’ dedik. Aradan yaklaşık bir yıl geçti. Allah’a hamdolsun, milletimizin de desteğiyle inlerine girdik ve giriyoruz.” dedi. 

“BÖYLE KARMAŞIK DARBE GİRİŞİMİNİ PLANLAYACAK KADAR ZEKA VE BECERİYE SAHİP DEĞİLLER”

“Eğitimden, hizmetten, himmetten bahseden yapının bir takım kirli cinayetlere, burası çok önemli, faili meçhul cinayetlere dahi bulaştığını işte bugünlerde görüyoruz. Bakınız burası çok enteresan. Daha da fazlası çıkacak. Zincir bunu gösteriyor. Daha şaşırtıcı şeyler de görecek, duyacaksınız” sözlerine yer veren Erdoğan, ‘paralel yapı’nın hiçbir zaman yalnız hareket etmediğini ifade ederek, “Zaten, tek başına böyle karmaşık bir darbe girişimini planlayacak zeka ve beceriye de sahip değiller. Paralel yapı bütün bu operasyonlarda sadece ve sadece maşa olarak kullanıldı.” dedi. Buna, özellikle de ‘güneydeki sevdikleri ülke yönetimi’ tarafından kullanıldığını iddia etti. 

“İKBAL ARAYIŞI İÇİNDE OLANLAR VATANA İHANET UĞRUNA BU YAPIYLA İŞ TUTUYOR”

Devletin içinde dahi onursuzca, kendisini gizleyip bu şebekeye destek veren, kaynak aktarmaya devam eden kurum ve kuruluşları nankörce koruyanların olduğunu söyleyen Erdoğan, “Üzülerek ifade etmeliyim ki iş ve medya dünyası da bugün hala bu ihanet şebekesi ile iş tutuyor. Bir ikbal arayışı içinde olanlar, vatana ihanet uğruna siyasi, idari, iktisadi beklentiler içinde olanlar bu yapıyla iş tutuyor. Bu yapıya kol kanat geriyor. Ya da görmezden geliyor. Kara para aklama da bunlarda. Bunların meselesi şahsımla değildir.” sözünü yineledi. 

“ÇÖZÜM SÜRECİNE 77 MİLYON UMUTLA SAHİP ÇIKTI”

Çözüm sürecinden de söz eden Erdoğan, artık 77 milyonun umutla sahip çıktığı bir süreç olduğunu savundu. Çözüm sürecinin Türkiye’de artık çok önemli bir noktaya geldiğini öne süren Erdoğan, milletin sürece sahip çıktığını ileri sürdü. Molotof kokteylinin suç unsuru olmaktan çıkartılması taleplerine tepki gösteren Erdoğan, Molotof kokteylinin bomba hüviyetinde olduğunu ifade ederek, “Ne gerekiyorsa onu yapacağız.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.