Erdoğan: 'Esed Bana Göre Teröristtir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için ‘terörist’ ifadesini kullandı

Gündem 31.10.2014, 20:22 31.10.2014, 21:47
Erdoğan: 'Esed Bana Göre Teröristtir'
Fransa'dayaptığı konuşmada Suriye meselesine de değinen Erdoğan, Beşar Esad için "Bana göre bir teröristtir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye’de etkin olan terör örgütü için ‘IŞİD’ yerine Arapça karşılığı olan ‘DEAŞ’ ifadesini kullanarak: “Kusura bakmasınlar. Bir defa İslam anlamı barış olan ‘silm’ kelimesinden türemiştir. Anlamı barış olan bir din asla teröre müsaade etmez. Böyle bir yaklaşımı, mensupları olarak bizler de kabul edemeyiz. DEAŞ bir terör örgütüdür. Dikkat edin ‘IŞİD’ şeyini de ısrarla kullanmıyorum. ‘DEAŞ’ diyorum. Çünkü bunlar bir terör örgütüdür.
IŞİD terör örgütü 'DEAŞ' olduIŞİD terör örgütü ‘DEAŞ’ oldu


Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerinede değinen Erdoğan “Bizim dayanışmamız, bizim işbirliğimiz; Avrupa, Akdeniz, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar’daki birçok meselesinin çözümüne eşsiz katkılar sağlayacaktır.” dedi.
 ‘Ermeni soykırımı’ iddialarında Fransa'yı uyaran Erdoğan şöyledi: “Türkiye ve Fransa, asırlara sari ilişkilerini iç politikadaki yarışlara ve önyargılara feda etmeyecek kadar büyük devlet vizyonuna sahip ülkelerdir. Biz Türkiye olarak, Fransa ile ilişkilerimizde büyük devlet vizyonunu her zaman muhafaza ettik, ediyoruz. Fransa’nın da özellikle son dönemde ilişkilerimize bu vizyonla yaklaştığını görüyor ve bundan da umutlanıyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu