Alexa

Erdoğan:'Tahliye olanlardan teşekkür gelmedi'

Kanal 24'te soruları cevaplayan Başbakan Erdoğan, Ergenekon'dan tahliye olanların kendilerine teşekkür etmediğini söyledi.

Erdoğan:'Tahliye olanlardan teşekkür gelmedi'
banner327
 Hükümetin çıkardığı yasa ile tutukluluk sürelerini 5 yıla indirmesi, Özel yetkili mahkemeleri ve onların yerine kurulan TMK 10. madde ile görevli Bölge Ağır Ceza Mahkemelerinin kaldırılması ve Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun açılmasıyla Ergenekon davası sanıkları geçtiğimiz günlerde tahliye oldu.
Tahliye gerekçelerinde Mahkemeler kimi sanıkları için 5 yıl tutukluluk süresini gösterirken, kimileri için de Anayasa Mahkemesi'nin verdiği İlker Başbuğ kararını gösterdi.

Dün akşam Kanal 24'te Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, ilginç bir itirafta bulundu. Erdoğan, Ergenekon'dan tahliye olanların getirdikleri düzenlemeler nedeniyle tahliye olduğunu ama hiçbirisinin AK Parti Hükümetine teşkkür etmediğini söyledi.

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklaması;

Bu cezaevlerinde 10 yılı bile bulan insanlar var. Bunu hiç olmazsa 5 yıla indirelim dedik. Bunu hükümet olarak biz yaptık. Türkiye'de bireysel başvuru hakkını kim getirdi bizim iktidarımız getirdi. Şuanda çıkanların yani bireysel başvurudan çıkanların hiç birinin AK Parti hükümetine teşekkürünü duymadım. Önemli değil biz insani görevimizi yaptık. MHP, CHP, BDP buna karşı çıktı. Yüzde 58 ile meydanlarda koşturduk, dağ taş demedik o 26 maddelik anayasa değişikliğini yapıp bunu çıkardık. İşte 5 yılın altında olduğu halde Sayın Başbuğ, böylece çıkmış oldu. Benzer olaylarda olabilir buna mani bir hal yok. Ama şuanda bu şu anlama gelmiyor artık bunların işi bitti beraat ettiler diye birşey yok. Bunlar tutuksuz olarak yargılanma süreci içerisindeler. Benim İlker Paşa ile ilgili başından itibaren düşüncemi biliyorsunuz. Ben bu ülkede genelkurmay başkanlığı yapmış bir insanın tutuksuz yargılanma yerine tutuklanmasının yanlış olduğunu ve hatta bunun yüce divanda yargılanması gerektiğini dile getirdim."

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Benim bütün hafıza kaydımın içerisinde 30 Mart var. 30 Mart'ı tam manasıyla görmemiz lazım. Gördükten sonra oturacağız konuşacağız ve bu konuyu Cumhurbaşkanımızla da değerlendiririz ondan sonra da nihai kararımızı verir adımımızı atarız. Şuanda 30 Mart'ı tartıyorum. 30 Mart benim için çok önemli. Arkadaşlarımla bunun değerlendirmesini yapıyoruz.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevgi
Sevgi - 5 yıl Önce

sayın başbakanım genel af çıkarırsanız size her gün teşekkür edeceğiz saygılar