Alexa

Ergenekon Hakimlerine Suç Duyurusu...

Ergenekon hakimleri Mehmet Fatih Uslu ve Ercan Fırat'ın karar görüşmelerine katıldıklarını açıklamalarına rağmen hükümde imzaları olmaması 'görevi kötüye kullanma' suçlamasına neden oldu.

Ergenekon Hakimlerine Suç Duyurusu...
 Ergenekon davasının karar hükmünde imzaları olmamasına rağmen üye hakimler Mehmet Fatih Uslu ve Ercan Fırat, karar görüşmesine katıldıklarını beyan etmişti. Davanın avukatlarından Hüseyin Ersöz, kararda imzası olmayan üye hakimlerin karar görüşmesine girmelerinin CMK'nın 227/1. Maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle HSYK'ya suç duyurusunda bulundu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile Üye Hakimler Mehmet Fatih Uslu, Ercan Fırat, Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçunu işledikleri iddiasıyla idari ve adli soruşturma başlatılmasını talep etti.
Tuncay Özkan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) verdiği dilekçede, üye hakimler Ercan Fırat ve Mehmet Fatih Uslu'nun bir gazeteye, karar müzakeresine katıldıkları yönünde beyanda bulunduğunu belirtti. Ersöz dilekçesinde, kararda imzası bulunmayan hakimler Ercan Fırat ve Fatih Uslu'nun karar müzakeresine katılmalarının Ceza Muhakemeleri Kanununun (CMK) 227/1. maddesine aykırı olduğunu savundu.Ersöz, Mahkeme Başkanı Özese ve kararda imzası bulunan diğer hakimlerin kanuna aykırı olarak üye hakimlerin karar görüşmesine girmelerine müsaade ettiğine ve göz yumduğuna değinerek hakimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

MÜZAKEREYE GİRDİKLERİNİ SÖYLEDİLER
Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, üye hakimlerden Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk'un imzası bulunuyordu. Ancak üye hakimlerden Ercan Fırat ve Mehmet Fatih Uslu, Milliyet Gazetesi'nden Esra Alus'a verdikleri beyanatta karar görüşmesine katıldıklarını ifade etmişti. Üye Hakim Mehmet Fatih Uslu, "Bakın, 45 gün boyunca sabah 08.00’dan akşam 21.00’a kadar iddiaları değerlendirdik. Bu kadar tartışılan bir davayla ilgili olarak karar vermek tabi ki zordu. Kişilerin durumlarını hassas terazide tartar gibi tek tek inceleyerek değerlendirdik" cevabını vermişti. Diğer Üye Hakim Ercan Fırat ise, "Çok yoğun bir tempo geçirdik, adeta maratondu. Özellikle son hüküm hazırlık aşamasını çok yoğun geçirdik. Terazinin en ince ayarını tutturmak için yoğun, hararetli bir müzakere dönemi geçirdik. Yedek hakimler olarak gerekçeye dönük olarak çalıştık" değerlendirmesinde bulunmuştu. Bu beyanların ardından Avukat Ersöz, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile Üye Hakimler Mehmet Fatih Uslu, Ercan Fırat, Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçunu işledikleri iddiasıyla idari ve adli soruşturma başlatılmasını talep etti.
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 14:08
YORUM EKLE

banner325