Felluce'de korkutan iddia

Irak Ordusu'nun, Anbar vilayetine bağlı Felluce'yi DAEŞ militanlarından almak için düzenlediği operasyon kapsamında şehirden kaçarak, çeşitli kamplara sığındığı bildirilen 5 bin erkekten haber alınamıyor.

Gündem 16.06.2016, 13:29
Felluce'de korkutan iddia

Felluce’de ateş hattında kalmamak için şehirden kaçarak kamplara sığınan Felluceli erkeklerin ortadan kaybolması yakınlarını endişelendiriyor. Ailelerin başvurusu üzerine ortaya çıkan olay ile ilgili inandırıcı bir bilgi verilmezken, kayıp yakınlarının meraklı bekleyişi devam ediyor. Konuyla ilgili şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmazken, şehirde kaçan sakalı erkeklerin sakallarını kesmelerinin ardından soruşturma için güvenlik güçlerince ifadelerinin alınması için çağrıldığı, ancak daha sonra bu şahısların oradan kaybolduğu iddia edildi.

Felluce operasyonun başlamasıyla yerel ve dünya basınında Felluce’de güvenlik güçlerinin sivil halka kötü muamele yaptığı yansımıştı. Irak ordusunun operasyon sırasında yakalanan sivillere Şii milisler tarafından işkence edildiği raporlara geçmişti. Raporda, boğazları kesilerek, kurşuna dizilerek, dövülerek veya yakılarak öldürülen sivillerden bazılarının buldozerle diri diri toprağa gömüldükleri iddia edilmişti.


Bunun üzerine Irak Başbakanı Haydar El Abadi ihlallerin sorumlularının hesap vermesi için 'katı emir' verdiğini bu konuda kimseye tolerans gösterilmeyeceğini açıklamıştı.

Irak Ordusu , Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri, 23 Mayıs'ta Felluce'ye ortak operasyon başlatmıştı. Şehir 2014'ten bu yana DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor. Irak Ordusu, Felluce'yi terör örgütünden almak için bir kaç kez teşebbüste bulunmuş, fakat başarılı olamamıştı.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu