Alexa

Feyzioğlu silivri çıkışı manidar açıklama...

Silivri Cezaevi'nde Ergenekon tutuklularını ziyaret eden TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Feyzioğlu silivri çıkışı manidar açıklama...

 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Silivri Cezaevi'nde İlker Başbuğ, Bilgin Balanlı, Doğu Perinçek ve Tuncay Özkan'la görüştükten sonra açıklama yaptı. Feyzioğlu, tutukluların 'Bizi celladımızın insafına mı terk etmek istiyorlar' dediğini aktardı. Feyzioğlu cezaevinde kendisine "Tahliyeler ne zaman olacak?" diye sorduklarını, kendisinin de "20 seneden, 30 seneden önce" yanıtını verdiğini söyledi.

İşte Feyzioğlu'nun Silivri çıkışı yaptığı açıklamalar;

Bir süredir artık devlet krizi almış bu krizden çıkış için TBB olarak ciddi bir formül arayışı içindeyiz. Hukuk devletini yeniden tesis için devletin yerinden çıkmış çivilerini yeniden çakmak için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'na bir öneri sunduk. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kumpas açıklamalarıyla gündeme düşmüş konu gündemdeydi. Yolsuzluk soruşturmasının en sıkı şekilde götürülmesi lazım. Biz TBB olarak Adli Kolluk Yönetmeliği değişikliğinin iptali için dava açmış ve yürütmeyi durdurma kararıyla önemli bir aşama kaydetmiştik.Fakat bu konuyu şu anda mücadelesini verdiğimiz diğer konuyla karıştırmamak gerektiğini düşünüyoruz. Yolsuzluk soruşturmasını takip etmek ayrı bir konudur.

"BUNU DUYMAZDAN, GÖRMEZDEN GELEMEYİZ"

En yetkili ağızlar yargının içinde bir paralel yapılanma var demişse ve TSK'ya kumpas kuruldu diye en yetkili ağızlarda cümleler sarf edilmişse bizim bunu duymazdan, görmezden gelmemiz mümkün değildir. Duymayın, görmeyin diyenlere 'kendinizi bir odaya bir gün kilitleyin bakın neler düşünüyorsunuz?' diye soruyoruz.

"BÜYÜK BİR YANLIŞ VERİLDİ"

Elimizde cayır cayır yanan sorun şudur. Temmuz 2012'de özel görevli mahkemelerin kaldırılmasına karar verilirken aynı anda bir büyük yanlışlık yapıldı ve bu mahkemelerin ellerindeki işleri bitirinceye kadar çalışmalarına karar verildi. Fevkalade yanlış oldu. Bahsettiğimiz değişiklik geçici 2. Madde değişikliğidir. Bu yüzden bugün Türkiye'de ciddi bir hukuk trajedisi yaşanmaktadır.

"GEÇİCİ 2. MADDE OLMASAYDI FİKRİNDEN YOLA ÇIKIYORUZ"

Biz geçici 2. Madde olmasaydı fikrinden yola çıkarak bir yasama çözümü ve yargının yine kendi onurunu temizleyeceği bir formül sunuyoruz. Geçici 2. maddenin kaldırılması suretiyle özel görevli mahkemeler tamamen kapatılacaktır. Şu an özel görevli mahkemelerce verilmiş ve Yargıtay'da görülmekte olan henüz kesinleşmemiş karaların bozulması ve yeniden yargılanması sağlanacaktır.

KANADOĞLU'NA YANIT

Yine Temmuz 2012'den sonra verilmiş ve kesinleşmiş olan davalarda bu hükümleri anti demokratik olan mahkemeler vermiş olduğu için yeniden yargılamanın yolu açılmaktadır. Bugün gazetelerde başka bir çözümden bahsedildi.
Sayın Sabih Kanadoğlu'nun iyi niyetinden şüphem yok. Sayın Başbuğ, Balanlı, Perinçek ve Özkan'la görüştüm. 'Bizi celladımızın insafına mı terk etmek istiyorlar' diye cevapladılar. Biz dünyayı gerçekleri gören gözlüklerle bakmaktan başka çaremiz yoktur.

"ÇİFT BAŞLI YARGIYI SONLANDIRMAMIZ GEREK"

Türkiye'de çift başlı yargıyı sonlandırmadığımız ve mahkemelere bu davaya yeniden bakacaksın diye yasama emri getirmediğimiz takdirde çözüm olmayacaktır. Mahkumiyet kararları üzerine birer çivi daha çakılmış olacaktır.

"AF GÖRÜLMÜYOR"

Önümüzde bir af görülmemektedir. Suçsuz insanlar af değil adil yargılama ve beraat istemektedirler. Af bir seçenek olmaktan çıktığında geriye bu işi yargı yoluyla temizlemekten başka çözüm kalmıyor.

"BAŞBUĞ ŞUNU SÖYLÜYOR.."

Sayın Başbuğ ve konuştuğum diğer dostlar şunu söylüyor: ''Biz bu hükümlerin hukuka aykırı olduğunu zaten biliyoruz.''
'Ama en yetkili ağızlardan TSK'ya kumpas kurulduğu itiraf edildiğine göre hükümlerin şekli meşruiyeti dahi kalmamıştır' diyorlar.

"BAŞBAKAN DA 'YENİDEN YARGILAMA YAPILMALI' KANAATİNE GELMİŞTİR"

Hükümetin Başbakanı, Başdanışmanı dahi tamam yeniden yargılama yapılmalı kanaatine gelmiştir. Bugüne kadar bunu söylememiş olmalarını bugüne kadar biz hep birlikte eleştirmedik mi. Bugün bunu söylüyorlarsa hadi gelin bunu hep beraber çözelim diyoruz.

"YARGIYLA TAHLİYEYİ SAĞLAMAK GEREK"

Kanunla tutukluluğa son verme pek mümkün görünmüyor. Yargıyla tahliyeyi sağlamak gerekiyor.
Yasama organı tutuklulukta azami süreyi 2 yılla sınırlayan bir düzenleme yaptığı takdirde yargının tahliye karar vermesi mümkün olacaktır. Yeniden yargılama başladığında ise yeniden yargılamaya başlananlar hükümlü sıfatları kalkıp yeniden yargılanan kişilere dönüşecekleri için mahkemelerin tahliye kararı vermesi mümkün olacaktır.

"EN ÖNEMLİ ÖNERİLERİMİZDEN BİRİ..."

TBB'nin en önemli önerilerinden biri gerekçesiz tutuklama ve mahkumiyet kararları sebebiyle AİHM ve AYM tarafından verilen tazminat kararlarının bu keyfiliği yapan hakimlere karşı rücuen dönmesi gerekliliğidir.
Bu yapılırsa bütün hakimler insan haklarına saygı için birbirleriyle yarış içine gireceklerdir.

"TAHLİYELER 20 SENEDEN ÖNCE"

Tahliyeler ne zaman olacak diye içeride bana soruldu. Şunu söyleyebilirim 20 seneden 30 seneden önce…
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 15:56
YORUM EKLE