Alexa


Fişleniyorsun Türkiye...

Taraf'ın yazdığı ancak MİT'in yalanladığı fişleme sistemini Bakan yanlışlıkla doğruladı.

Gündem 24.08.2013, 10:25 24.08.2013, 10:28
Fişleniyorsun Türkiye...
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önceki gün katıldığı bir televizyon programında tarihî bir itirafta bulundu. Bakan, Taraf ’ın gündeme getirdiği ve MİT’in yalanlamaya çalıştığı vatandaşların fişlenmesine ilişkin haberi açıkça kabul etti.
Taraf'tab Mehmet Baransu'nun haberine göre Şimşek programda, “Kimin nereye uçtuğunu, çocuğunun bilgilerini, bankadaki para hareketlerini, apartman aidatlarını biliyoruz. Zaman içerisinde önlerine koyacağız. Devir değişiyor” dedi.

Şimşek’in bu tarihî itirafı Taraf ’ın 10 Haziran 2013 tarihli manşetini hatırlattı. Taraf, MİT’in PTT, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Hava Yolları’yla özel bir protokol yaptığını, vatandaşların bilgilerini Anayasa’ya aykırı olarak ele geçirip, fişlediğini belgeleriyle yayımlamıştı.

PROTOKOL KAPSAMINDAHaberde, THY’de uçan vatandaşların, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda okuyan öğrenci ve ailelerinin tüm özel bilgileri, attıkları mailler, tapu kayıtları ve postanelerde yapılan tüm işlemlerin protokoller kapsamında MİT’e aktarıldığı belirtiliyordu.

Maillerimizden telefonlarımıza, fotoğraflarımızdan aldığımız puanlara, telefon bilgilerimizden aile ve yakınlarımızın özel hayatına varıncaya kadar tüm bilgiler “Çok Gizli” damgalı protokollerle MİT’e veriliyordu. Anayasa’ya ve Türk Ceza Kanunları’na göre yapılan bu işlem suçtu. MİT ve bilgileri aktaran kurumlar özel hayatın gizliliğine ve kişisel verilerin korunmasına darbe vurmuş, 28 Şubatçıların yaptığının bir benzerini uygulamaya koymuşlardı.

YALANLAMAYA ÇALIŞTI

Daha sonra MİT şu ifadelerle haberi yalanlamaya çalışmıştı: “Ağırlıklı faaliyetlerini bölgesel ve küresel stratejik sorunlara yönelten teşkilatımızı kendi halkını fişleme gibi çağ dışı bir uygulama faaliyetinin içinde göstermek; gerçek dışı olduğu kadar, haksız ve mesnetsizdir.

MİT, 2937 sayılı Kanun ve diğer mevzuatla kendisine verilen görevleri yerine getirmekte ve yetkileri kullanmaktadır. Söz konusu haber/yorumlarda istismar edildiği şekilde hukuki dayanaktan yoksun, özgürlüklere aykırı ve demokratik toplum değerleriyle bağdaşmayan hiçbir çaba, eylem ve faaliyet içerisinde bulunmamaktadır.

Esasen, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın milli iradenin emrinde olmasını hazmedemeyen, yeni vesayet arayışında olan yerel ve uluslararası odakların bir süreden beri Teşkilatı ve yöneticilerini karalama gayretinde oldukları kamuoyunca malûmdur.”

BAYRAKTAR DA DOĞRULAMIŞTI

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da protokol bilgisini yalanlamıştı. Ancak bu yalanlamanın yapıldığı gün, PTT Genel Müdürü Osman Tural basın mensuplarının kendisine sorduğu bir soru üzerine, MİT’le protokol yaptıklarını doğruladı. Aynı gün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bir açıklama yaparak özel hayatla ilgili fişlemelerin suç olduğunu açıkladı. Geçen hafta da Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Meclis’te bir soru önergesine verdiği cevapta tapu kayıtlarını MİT’e aktardıklarını doğruladı. Bayraktar ve Tural’ın ardından Şimşek’in de Anayasa’ya ve Türk Ceza Kanunları’na göre suç olan bu uygulamayı kabul etmesi yeni tartışmaları beraberinde getirecek.

Taraf


Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P