Furkan Akçadağ Kimdir?

Birden fazla koltukta yönetim kurulu başkanı olan, yeşil enerjiye ve madenciliğe olan ilgisi ve fanatik bir Beşiktaşlı olması ile tanınan Furkan Akçadağ, güçlü altyapısı ve aldığı eğitimle dikkat çekiyor.

Gündem 03.10.2022, 13:07
Furkan Akçadağ Kimdir?

Birden fazla koltukta yönetim kurulu başkanlığı, yeşil enerjiye ve madenciliğe olan ilgisi ve fanatik bir Beşiktaşlı olması ile tanınan Furkan Akçadağ, güçlü altyapısı ve aldığı eğitimle dikkat çekiyor. Son zamanlarda madencilik üzerine yaptığı “Madencilik, Türkiye’nin kalkınmasında ve cari açığın azaltılmasında olmazsa olmazdır.” açıklaması ve şirketinin yeşil enerjide attığı adımlar gündem konusu.

Furkan Akçadağ’ın yönetim kurulu başkanlığı yaptığı şirketlerden biri olan Akçadağ İnşaat geçtiğimiz aylarda önemli bir yeşil enerji sözleşmesine imza attı. Temmuz 2022’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ihale edilen YEKA RES 3 ihalesi kapsamında en iyi teklifi vererek Adıyaman Bağlantı bölgesinde Rüzgar Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve 40 MWe bağlantı kapasitesinin sözünü verdi. Akçadağ Grup’un yeşil enerji alanındaki çalışmaları bu proje ile bitmediği de aşikar bir durum.

Peki Furkan Akçadağ kimdir?

Akçadağ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Furkan Akçadağ, 21 Eylül 1994 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Ankara’da Jale Tezer Koleji’nde yaptıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı ve 2017 yılında üstün başarı ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra aile şirketinde çalışmaya başlamıştır. 2019 yılında ise yine Orta Doğu Teknik Üniversitesinde hidromekanik üzerine yüksek lisans yapmaya başladı. Furkan Akçadağ ileri seviye İngilizce ve iyi seviyede Almanca bilmektedir. Şu an evli olan Akçadağ, Ankara’da yaşamaktadır.

Akçadağ İnşaat, Furkan Akçadağ’ın önderliğinde, başta teknoloji olmak üzere madencilik ve enerji sektörlerinde faaliyet göstermektedir. 7500 gibi ciddi bir sayıda vatandaşımıza istihdam sağlamaktadır. Furkan Akçadağ “7500 kişilik istihdam ile ülkenin büyümesine ve kalkınmasına her gün daha fazla katkı sağlayarak büyümeye devam ediyoruz.” diyerek Akçadağ Grup’un ülkemize olan katkısına dikkat çekti.

Akçadağ Grup’taki görevine 2018 yılında başlayan Akçadağ, 2020 yılından beri Whitemont LTD’de de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu ikisine ek olarak, Sky Telekominikasyon’da da kurul üyesi görevini yerine getirmektedir.

Akçadağ İnşaat’ın son zamanlarda dikkat çeken pek çok projesi bulunmakta. Madenciliğin Furkan Akçadağ ve Akçadağ Grup için önemli bir nokta olduğundan bahsetmiştim. Bu minvalde 2022 Eylül ayında, Tekirdağ ili Malkara mevkiinde 15 milyon ton kömür rezervi bulunan kömür ocağında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Tekirdağ ili dahilinde bulunan er: 3426227 sayılı IV. grup maden sahasının kömürün yıkanmasına (lavvar) yönelik tesisin ihalesi alınmıştır. Bir başka madencilik projesi ise Manisa Soma Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü Deniş 1/A Nolu Pano Dekapaj işidir.

Yorumlar (1)
Akın çako 2 gün önce
Allah inşAllah daha iyi işler yapmanızı diliyorum