'Gökçek kendi kullandığı anlamda Ermenidir'

Gazeteci Hayko Bağdat, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ‘iğrenç’ dediği gerekçesiyle hakkında açılan dava için adliyeye geldi.

Gündem 28.09.2015, 15:33 28.09.2015, 15:59
'Gökçek kendi kullandığı anlamda Ermenidir'

Gazeteci Hayko Bağdat, “Ankara’da ki duruşmada Melih Gökçek’in niye Ermeni olduğunu anlatacağım. Bence evet Ermenidir. Yani o kullandığı anlamda Ermeni olduğunu hala düşünüyorum tırnak içerisinde.” diye konuştu. 

Kendisi de Ermeni kökenli olan gazeteci Bağdat ile Gökçek arasındaki Ermeni tartışması yargıya taşınmıştı. Gökçek’in şikayeti üzerine Bağdat hakkında hakaret suçundan Ankara’da dava açıldı. Gökçek ayrıca 10 bin lira da manevi tazminat davası açtı. Bağdat, talimatla ifade vermek için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Kalem memuru tarafından mahkeme kaleminde savunması alınmak istenen Bağdat, savunma yapmadı. 

Gökçek; herkesi Ermeni olmak ile itham ediyor.

Adliye önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bağdat, “Melih Gökçek her mikrofonu eline geçirdiğinde, her klavyeyi aldığında siyasi rakiplerini, siyasi rakiplerinin mitinglerine giden, oy veren seçmeni, gazetecileri veya kızdığı herkesi Ermeni olmak ile itham ediyor. Ne demekse bu itham? Yani Ermeni olduğu için vatan hainliği yaptığını, kökeninde bir yerde Ermenilik olduğunu ve bu memlekette bela olan bütün unsurların aslında Ermenilikle bir şekilde ilişkisi olduğunu anlatıp duruyor. Bunun çok fazla örneği var.” dedi. 

Gökçek'e Ermeni dedim

Gökçek’in son olarak Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’e Twitter’dan ‘söyle bakalım Cem Özdemir senin kökenin Ermeni mi? şeklinde ifadeler kullandığını hatırlatan Bağdat, “Ben de onun kullandığı anlamda ‘Melih Gökçek, Ermenidir’ dedim. Yani Melih Gökçek, Cem Özdemir’e Ermeni dediği zaman ne hissediyorsa ben de Melih Gökçek için aynı şeyi hissederek ona Ermeni dedim. Biraz da eğlendim bununla, ‘vay be Ankara’yı Ermeni’ye vermişler, yazıklar olsun’ falan gibi Melik Gökçek diliyle birkaç tweet attım. Melih Gökçek’in şikayeti kendisine yapılan bu iftiranın, bu hakaretin vatanseverliğiyle tanınan bir belediye başkanı olduğu halde ona bunun söylenmesinin aynı zamanda Ankara’da ki seçmene de bir aşağılama ve hareket olduğunu söyledi. Demek ki aynı fikirdeyiz Melih Gökçek, Ermenilik meselesine öyle bakıyor ve kendisine söylendiğinde de böyle bir reflekse bürünüyor.” diye konuştu. 

İğrenç bir adam

Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten de kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Bağdat, “Bütün bu tweetlerin arkasında bir tweetim daha vardı. ‘İğrenç bir adam’ olduğunu söylemiştim Melih Gökçek’in. Ben bütün eylemlerinin iğrenç bir eylem dizisi olduğunu düşünüyorum. Melih Gökçek’in bu dilinin, üslubunun Türkiye’de etnik kökeninden ve aidiyetinden dolayı insanların dükkanlarının yağmalandığı, öldürüldüğü, hatta toplu katliamların yapıldığı bir tarihçenin arkasından geldiğimiz yerde Ermeni ismi taşıyan çoluğumuzun çocuğumuzun sokakta yürürken Melih Gökçek gibi insanların iğrenç tavırları yüzünden hayati tehlike yaşadıklarını düşünüyorum. Dolayısıyla bu iğrenç tavırları deşifre etmek için de bu iyi bir imkan oldu.” şeklide konuştu. 

Gökçek’in şikayet dilekçesinde Ermeni ve iğrenç ifadelerinin yer aldığını belirten Bağdat, “Şurayı düzeltelim savcı bu konuda açtığı davada sadece ‘iğrenç bir adam’ kısmını almış.” dedi.

Bence evet Ermenidir

İfade vermediğini söyleyen Bağdat, “Çünkü asıl dava Ankara’da olacakmış. Burada bir fotokopi makinesinin yanında bir memure arkadaşımızın ‘savunma yapacak mısınız?’ dediği yerde çok uygun bulmadım. Koca koca binalar yapmışlar. Bari Melih Gökçek’e niye Ermeni ve iğrenç bir eylem içinde bulunduğunu anlatmak için daha iyi bir ortam olsun da ben de daha rahat anlatayım diye bekledim. 7 Aralık’ta Ankara’da ki duruşmada buna benzer bir savunmayla Melih Gökçek’in niye Ermeni olduğunu anlatacağım. Bence evet Ermenidir. Yani o kullandığı anlamda Ermeni olduğunu hala düşünüyorum tırnak içerisinde.” ifadelerini kullandı. 

Avukatlarının da karşı dava açtığını kaydeden Bağdat, “Avukatlarımız nefret söylemi, insanlık onuruna aykırı hareket, AİHS aykırı ifadeler var. Melih Gökçek’in bu tavırlarının pek çok insanı ilgilendiren onur kırıcı tavır olduğunu, bunun sadece Ermenilikle ilgisi yok. Nefret söyleminin, ırkçılığın, ötekileştirmenin sonuçlarının Ermenilikle ilgisi yok. Bu toplumda bütün kimliklerimizi ilgilendiren bir konu. Bu anlamda da karşı dava açarak ondan 10 bin lira talep ettiler. O 10 bin lirayı alırsam Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na Korkmaz ailesi de kabul ederse çocuklarımıza ırkçılık ve ötekileştirmenin ne kadar kötü şey olduğunu anlatmak amacıyla kurs vermek üzere harcamak için 10 bin lira almaya çalışacağım.” dedi.

İddianamede, Bağdat’ın Gökçek’e kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapsi talep edildi. 
Yorumlar (0)