Yandex Metrika

Gözaltına Alınıyorlar...

Dün geceki darbe girişiminden sonra üst düzey subay ve generaller bulundukları kışlalardan gözaltına alınıyor.

Gözaltına Alınıyorlar...
16 Temmuz 2016 Cumartesi 12:27

Türkiye'de yapılan darbe girişiminde, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mardin70. Mknz. Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan hakkında gözaltı kararı verildi. 

Tuğgeneral Kırhan, güvenlik güçleri tarafından sorgulamak üzere Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla gözaltına alındı. Yapılan darbe girişiminde, Mardin'de sokaklara gece saatlerinde asker sevketme girişiminde bulunulmuştu.

ISPARTA GARNİZON KOMUTANI GÖZALTINDA
Isparta’da darbe girişimi iddiasıyla 2 üst düzey komutan gözaltına alındı.

Dün geceki darbe girişiminden sonra Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz ile Eğirdir Dağ ve Komando Okulu Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya gözaltına alındı.

ŞIRNAK’TA ÇOK SAYIDA ASKER GÖZALTINA ALINDI
Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında Şırnak’ta, aralarında bir tuğgeneralin de bulunduğu çok sayıda asker gözaltına alındı.

Edinilenin bilgilere göre, Türkiye genelinde darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında, Şırnak’ta, aralarında bir tuğgeneralin de bulunduğu yüzlerce asker gözaltına alındı. Askerlerin Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

ŞANLIURFA TUGAY KOMUTANI GÖZALTINDA
Şanlıurfa Tugay Komutanı darbe girişimiyle ilgili olarak gözaltına alındı.

Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan, dün 22.30 sıralarında başlayan askeri darbe girişimiyle ilgili olarak gözaltına alındı. Açıklama, Şanlıurfa ValisiGüngör Azmi Tuna tarafından yapıldı. Gözaltına alınan Tugay Komutanı Metin Alpcan’ın ifadesine başvurulacak. Tugayda dün gece herhangi bir askeri hareketlilik gözlenmezken, Alpcan’la birlikte üst rütbeli bir kişinin daha gözaltına alındığı bildiriliyor.

KOCAELİ'NDE 34 ASKERİ PERSONEL GÖZALTINA ALINDI
Kocaeli'nde darbecilere yardım ettiği iddiasıyla 23’ü tankçı, 11’i denizci olmak üzere toplam 34 askeri personel gözaltına alındı.

Türkiye dün gece darbe girişimi ile sarsıldı. Bir grup asker darbe girişiminde bulundu. Önce Meclis üzerinde savaş uçakları uçtu, ardından İstanbul’da köprüler kapatıldı. Kocaeli’nde tanklar sokaklara indi. Vatandaş ise sokaklardaki tankları ele geçirdi. Kocaeli’nde bulunan askeri alanların girişleri ise kamyon, TIR ve iş makinaları tarafından kapatıldı.

Kocaeli EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı'na bağlı 5 tank, 1 zırhlı personel taşıyıcı ve bir jeep darbe girişimlerinde kullanılmak için Sakarya’ya gönderildi. Darbe girişimlerini öğrenen vatandaşlar, askeri araçları Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlıEşme Mahallesi'nde durdurdu. Tankların önünü kesen binlerce vatandaş, 22 âskeri personeli araçlardan indirerek, olay yerinde bulunan polis ekiplerine teslim etti.

DONANMADA 2 AMİRAL KAÇIRILDI
Darbe girişimlerinin yaşandığı sırada Gölcük Donanma Komutanlığı’nda da hareketli dakikalar yaşandı. Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görev yapan subay ve astsubaylardan 11 personel, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli 2 amirali kaçırdı. Donanma Komutanlığı'na ait araç ile donanmadan çıkan 11 personel, İstanbul’a giderken Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde durduruldu. 

Darbeci askerler ile polis ekipleri arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışma sonucunda rehin alınan Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Yalçın Paya ve Deniz KuvvetleriKomutanlığı Harp Filo Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım, polis ekipleri tarafından kurtarıldı. Polis ile çatışmaya giren 11 donanma personeli de gözaltına alındı.

OBÜS TANKLARINA EL KONULDU
Balıkesir'den yaklaşık 5 gün önce yola çıkan ve 4 obüs tankı taşıyan tren Sakarya'daki Arifiye Tren Garı'na geldi. Derince Limanı'ndan feribot ile Kırklareli'nin Babaeski ilçesine gidecek olan tren Arifiye'de bekletilmeye başlandı. Trenin Arifiye'de olduğunun belirlenmesinin ardından tren, polis kontrolünde Derince Liman İşletme Müdürlüğü önüne getirildi. Trende taşınan 4 obüs tanka el konuldu.

23’Ü TANKÇI 11’İ DENİZCİ 34 GÖZALTI
Darbe girişimiyle birlikte Kocaeli’nde bazı askeri birlikler sokağa çıktı ancak polis ekipleri tarafından kısa sürede engellendi. Kocaeli genelinde darbecilere yardım ettiği iddiasıyla 23’ü tankçı, 11’i denizci olmak üzere toplam 34 askeri personel gözaltına alındı. Şahıslarla birlikte 8 tank ve 1 sortland, 1 adet ASİZ ait Jeep, 1 adet İsuzu marka Askeri araç, mahkum sevk aracı, 10 adet G3 piyade tüfeği ve 7 adet tabancaya el konuldu.

Gözaltına alınan şahıslar ifadeleri alınmak üzere Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

KULELİ ASKERİ LİSESİ'NDE 80 DARBECİYE GÖZALTI
Askeri darbe teşebbüsüne katıldığı tespit edilen 80 askeri öğrenci polis tarafından gözaltına alındı.

Kuleli Askeri Lisesi'ne gelen çok sayıda polis ekibi darbe teşebbüsüne katılan 80 öğrenciyi gözaltına aldı. Öğrencilerin darbe teşebbüsüne aktif olarak katıldıktan sonra tekrar okula döndükleri tespit edildi.

HAVA PİLOT TUĞGENERAL BEKİR ERCAN VAN GÖZALTINA ALINDI
Adana İncirlik Hava Üssü’ndeki 10’uncu Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van gözaltına alındı.

Sabah erken saatlerinde İncirlik Hava Üssü'ne giden polis, ekipleri nizamiye kapısından içeri girmek istedi. Polislere uzun süre izin verilmezken nizamiye kapısında zırhlı ve uzun namlulu silahlarla önlem alan polis içeri giriş ve çıkışları engelledi.

Yapılan görüşmelerin ardından İncirlik Hava Üssü'ndeki 10'uncu Tanker Üs KomutanıHava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van gözaltına alındı. Van, sağlık kontrolünün ardından ifadesi için Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

BİTLİS'TE TUGAY KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI
Bitlis Tatvan 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar, darbe girişimine destek verdiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile görevden alınıp, cumhuriyet başsavcılığının kararıyla da polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Alınan bilgilere göre, darbe girişiminin önlenmesinin ardından tüm yurtta olduğu gibiBitlis ve ilçelerinde de darbeye destekten ötürü görevden alınma ve gözaltılar başladı. Alınan ilk bilgilere göre; Tatvan 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar darbe girişimine destek verdiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile görevden alınıp, cumhuriyet başsavcılığının kararıyla da polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar ile birlikte bazı rütbeli askerlerin de gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltı sayısının ilerleyen saatlerde artabileceği kaydedildi.

Öte yandan, darbeye karşı tüm yurtta devam eden eylemler Tatvan ilçesinde de devam ediyor. Gece saatlerinde sokaklara dökülen yüzlerce vatandaş, sabaha kadar sokaktaki bekleyişini sürdürürken, camilerden ise “sala” okundu.

Tatvan Belediyesi ise askerin ve askeri araçların kışladan çıkmasına karşın, ilçe merkezinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Tugay Komutanlığı'nın girişi yolunu kepçelerle kapattı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile Tuğgeneral Afşar'ın darbe girişimine destek verdiği gerekçesiyle görevden alındığını ve cumhuriyet başsavcılığının kararıyla da polis ekipleri tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

İSTANBUL'DA TRT'Yİ BASANLAR ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ'NE GÖTÜRÜLDÜ
Ordu içinde cuntacı bir grup askerin düzenlediği darbe girişimi kapsamında Harbiye ve Ulus'taki TRT binalarını basan 160 askeri personel gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Dün akşam başta İstanbul olmak üzere yurt genelinde düzenlediği hain darbe girişimiyle ilgili soruşturma devam ediyor. Darbe girişiminde bulunan askerlerin bir bölümü İstanbul'da TRT'ye baskın yapmıştı. Darbe girişimcileri, müdahalede bulunarak TRT'nin yayını durdurmuştu. Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonu sonucu rütbeli ve rütbesiz toplam 160 asker gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Kimlik tespitleri ve kayıtları yapılan bu kişilerin TRT'nin Harbiye ve Ulus'ta bulunan binalarına zorla girdiği ve çalışanlara baskı yaptığı belirtildi. Gözaltındakilerin arasında Albay, Yarbay, Binbaşı ve Yüzbaşı rütbeli komutanların olduğu belirtildi.


Gözaltına Alınıyorlar... başlıklı haber, gündem haberleri kategorisinde yayınlanmaktadır. Benzer nitelikteki güncel haberler için gündem haberleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.
 

Kaynak: CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.