Gün Sazak'ın Nasıl Şehit Edildiği Aydınlatıldı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 27 Mayıs 1980’de Gümrük ve Tekel eski Bakanı ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın şehit edildiği gecenin tüm ayrıntılarını 12 Eylül davasını gören Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Gündem 16.01.2013, 17:53 16.01.2013, 17:56
Gün Sazak'ın Nasıl Şehit Edildiği Aydınlatıldı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 27 Mayıs 1980’de Gümrük ve Tekel eski Bakanı ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın şehit edildiği gecenin tüm ayrıntılarını 12 Eylül davasını gören Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

MİT MAHKEMENİN YAZISINA CEVAP VERDİ

MİT, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Gün Sazak’ın 27 Mayıs 1980’de öldürülmesine ilişkin yazısını cevapladı. MİT,  Gün Sazak cinayetiyle ilgili, 3 sayfalık bilgi notunu mahkemeye gönderdi.

ERANIL GÜNDEME GETİRDİ KARATAŞ ONAYLADI

MİT’in bilgi notunda Gün Sazak’ın öldürülmesiyle ilgili olarak yakalananların ifadelerinin tetkiki neticesi, eylemin yapılmasını dönemin Dev-Sol Ankara Sorumlusu Mehmet Edip Eranıl’ın gündeme getirdiği ve Dev-Sol lideri Dursun Karataş’a iletildiği bildirilerek, şunlar kaydedildi:

”Karataş’ın 25 Ekim 1980’de ’Öneriyi uygun bulduğu ve detaylı istihbarat yapılması talimatı verdiği’ hususlarının öğrenildiği, eylemden 3 ay sonra ilk olarak Zafer Özcan isimli örgüt mensubunun yakalandığı, ifadeler neticesinde eyleme iştirak eden Dev-Sol Ankara kadrolarının ileri gelenlerinden Levent Babacan’ın da yakalandığı, ifadelerinde bu eylem ile ilgili istihbaratın Dev-Sol’un Ankara yapılanmasından Cengiz Gül tarafından yapıldığı (tespit edilmiştir.)”

SAZAK'I ÖLDÜRMEYİ ÇAY BAHÇESİNDE TEKLİF ETTİ 

Bilgi notunda, eylemden bir gün önce Mehmet Edip Eranıl, Cengiz Gül ve Levent Babacan’ın Çankaya Çay Bahçesi’nde bir araya geldikleri ve eyleme Babacan’ın da katılmasının teklif edildiği aktarılarak, Gül ile çocukluk arkadaşı olan Babacan’ın teklifi kabul ettiği belirtildi.

6 SAAT GÜZ SAZAK'I ÖLDÜRMEK İÇİN BEKLEDİLER

Levent Babacan’ın ifadesine göre, 27 Mayıs 1980’de saat 19.00 sularında, Gül, Babacan, Eranıl ve Özcan’ın, Gün Sazak’ın evi çevresinde beklemeye başladıkları, Gün Sazak’ın 01.00 sularında aracından inince Gül tarafından vurularak öldürüldüğü, olay yerinden önce yaya, ardından taksilerle kaçtıkları anlatılan notta, şu ifadeler kullanıldı:

”Eylemde Gül’ün kullandığı silahın ve Babacan’da bulunan silahın Dev-Sol mensubu Cem Öz’e iletildiği, eylemin Dev-Sol tarafından üstlenildiği bilgisinin basın organlarını telefonla arayan Z. Özcan tarafından bildirildiği, eylemden üç gün sonra Gül ve Özcan’ın otobüsle İzmit’e gittikleri, Gül’ün sorunsuzca İstanbul’a gittiği bilgisini Eranıl’a bildirmek için Özcan’ın Ankara’ya döndüğü, Babacan’ın ise eylemden 15 gün sonra Eranıl ile temasa geçmek için 12 Eylül öncesi CHP milletvekili Ahmet Altun’un kardeşi Cemal Kemal Altun ile irtibata geçtiği, ilk olarak Eranıl’ın yardımcısı Hacı Eliaçık ile telefonda görüştüğü, anılan kanalıyla Eranıl ile bir araya geldikleri, bu görüşmenin ardından Babacan ve Öz’ün İstanbul’a geçtikleri, İstanbul’da Gül ve Özcan ile görüştükleri, 12 Eylül ihtilalinden sonra Gün Sazak cinayeti nedeniyle aranılan Eranıl, Eliaçık, Gül ve Altun’un illegal yollardan yurt dışına kaçtıkları hususları tespit edilmiştir. Söz konusu şahıslar hakkında devam eden istihbari çalışmalar kapsamında Eranıl’ın 2008 itibarıyla Almanya Duisburg’da ikamet ettiği ve ’Ay Cafe’ isimli işyerini işlettiği, bildirilerek, Eranıl’ın Türkiye’den kaçınca Alman ve Fransa istihbarat servisleriyle bilgi paylaşımında bulunulduğu ifade edildi.

CENGİZ GÜL ALMANYA'YA KAÇTI

Cemal Kemal Altun’un eski Başbakan Nihat Erim’in öldürülmesi dolayısıyla Mart 1983’te Almanya’da yakalandığı, iade işleminin gündeme geldiği, siyasi iltica talebinin reddedildiği, Batı Berlin’de güvenlik güçlerinin sorgusundayken pencereden atlayarak intihar ettiği aktarılan notta, Gül’ün de ilk olarak Yunanistan’a, bilahare Frankfurt’a kaçtığı, bu hususta Alman servisine bilgi verildiği anlatıldı.

GÜN SAZAK KİMDİR?

26 Mart 1932 tarihinde Ankara'da doğdu. Babası Eskişehir'in Mıhalıççık ilçesinin Sazak köyünden Emin Sazak Bey, annesi Kayı köyünden Ayşe Hanım'dır. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara'da yaptı. Ankara Maarif Koleji'nden mezun oldu. California State Polytekhnic'de eğitim gördü. 1971 yılında Milliyetçi Hareket Partisi'nde görev aldı. 1977 seçimlerinden sonra kurulan üçlü koalisyon hükümetinde Gümrük ve Tekel Bakanı oldu. Kaçakçılıkla mücadele etti. 27 Mayıs 1980 tarihinde teröristler tarafından şehit edildi.

Yorumlar (0)